Tüy Toplayan Pantolon Nasıl Temizlenir?

Tüy Toplayan Pantolon Nasıl Temizlenir?
30 Mart 2018 tarihinde eklendi, 6.812 kez okundu.

Günlük kullanıma oldukça uygun olan pantolonlar, çeşitli sebeplerle tüy toplayabilmektedir. Bazen tüy toplama sorunu evcil hayvan tüylerinin pantolona yapışması şeklinde gerçekleşirken, bazen pantolon kumaşının cinsinden kaynaklanan tüylenme sorunu ortaya çıkabilir. Hangi sebeple olursa olsun tüy toplanma sorunu, pantolonun temiz ve bakımlı görülmesine engel olur.

Tüy Toplanmasını Engelleyen Yöntemler

  • En pratik yöntemlerden bir tanesi koli bandı kullanımıdır. Özellikle evcil hayvan tüylerinin pantolondan temizlenmesinde oldukça etkili olan bu yöntem, çok vakit almaması bakımından da tercih edilebilirdir. Koli bandının yapışkan yüzeyi pantolona yapıştırılarak bölgesel temizlik kısa bir zaman içinde sağlanabilir. Pantolonun zarar görmemesi için çekme işlemi çok hızlı yapılmamalı, hassas bir kumaş ise mutlaka küçük ve görünmeyen bir bölümünde deneme yapılmalıdır.
  • Eski tip jiletler de, piyasada plastik malzemeli olarak satışa sunulan jiletler de tüylenme sorununun çözümünde etkili olabilir. Bunun için pantolon masaya düz bir şekilde serilir. Tercihen ütü masası da kullanılabilir. Ardından belli bir bölgeden başlanarak yatay olarak pantolona sürülmelidir. Ancak jilet, hiç kullanılmamış olmalıdır. Yeni jilet oldukça keskin bir durumda olduğu için işlem sırasında pantolona zarar vermemeye dikkat edilmelidir.
  • Çok fazla yoğunluğa sahip olmayan tüylenme sorunu için, evcil hayvan sahipleri tarafından sıklıkla kullanılan tüy temizleyici yapışkan rulolar da kullanılabilir. Bunlar, kat kat bir silindir üzerine eklenen yapışkanlı kağıtlardan oluşmaktadır ve koli bandı mantığına benzer. Kıyafete zarar vermeyen tüy temizleme rulosu, tiftiklenmemiş, yeni yeni toplanmaya başlamış tüylerin temizliği için kullanılabilir. Çok yumuşak kumaşlarda işe yaramayabilir. Daha çok ceket türü kumaş yapılarında etkili bir sonuç alınabilir.
  • Tüy toplama ve temizleme işlemi için satışa sunulan fırçaların kullanımı da bu sorunun çözülmesinde işe yarayacaktır. Özellikle sert kıllı olan bu fırçalar, pantolonlarda zaman içinde meydana gelen tüylenme sorununda etkilidir. Pantolonun en azından kullanıldığı süre boyunca haftada bir defa bu fırça ile temizlenmesi, tüylenme sorununu en aza indirecektir.

Tüylenme Nasıl Önlenebilir?

Kullanılan pantolonda tüylenme sorununun engellenebilmesi için, satın alınırken kumaş cinsine dikkat edilmelidir. Eğer tüylenmeye meyilli bir kumaş pantolon satın alınmışsa, kuru temizlemeye verilerek temizlenmesi önerilir. Çamaşır makinesinde yıkamak tüylenme sorununu artırabilir.

Yıkama işlemlerinde çamaşır makinesi kullanılacak ise, pantolonun tüylenme yapmaması için çamaşır makinesi çok fazla doldurulmamalı, deterjan bölümüne olması gerektiği kadar deterjan eklenmelidir. Aynı zamanda diğer tüylenmeye meyilli kumaşlarla bir arada makineye atmamak da bir çözüm olabilir. Pantolonun kullanımı esnasında kaban, çanta gibi malzemelerin pantolona çok fazla temas etmemesine özen gösterilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git