Bilgi Yeriniz

Mikrodalga Fırında Kek Kaç Derecede Pişer?

13.08.2018
3.835
Mikrodalga Fırında Kek Kaç Derecede Pişer?

Mikrodalga fırında pişirilen kek normal fırın ile kıyaslandığında şaşırtacak kadar kısa bir süre içerisinde pişirilebilmektedir. Özellikle aniden misafir geldiğinde çabucak hazırlamanız açısından mikrodalga fırın bu konuda kişilere oldukça yardımcı olmaktadır.

Mikrodalga Fırında Kek Kaç Derecede Pişer?

Mikrodalga fırınların lazer ile pişirme işleminden dolayı direkt olarak bir noktaya değil, her bir alanı aynı anda pişirebilmektedir. Fırına göre değişiklikler gösterse de yüksek sıcaklıkta maksimum 10 dakika içerisinde kekiniz hazır hale gelmektedir.

Çoğu kişinin mikrodalga fırında sadece ısıtma işlemi gerçekleştirdiğini düşünürsek, aslında mikrodalgayı bu şekilde de kullanmak mutfakta geçireceğimiz zamanı büyük oranda azaltmaktadır.

Mikrodalga Fırında Kek Nasıl Pişirilir?

Aslında normal fırın ile mikrodalganın arasında ısı ve süre dışında çok bir fark yoktur. Yani fırında pişirecekmiş gibi hazırlamış olduğunuz kek içini mikrodalgada da ısıyı yüksek derecede ayarlayıp 8 ila 10 dakika içerisinde kekinizi hazırlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise, mikrodalga fırınların iç hacmi daha küçüktür. Kekinizi yaptığınız kabı aslında bu küçüklüğe göre seçmeniz gerekmektedir.

Mikrodalgada Kek Pişirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1-)Fırının Temizliği

Kek pişirmeden önce fırının temiz olması çok önemlidir. İçeride kurumuş yağ ya da yemek artığı olması halinde, kek yüksek bir sıcaklıkta pişeceğinden bu sıcaklıkla artıklar çözülebilir, eriyebilir ve farklı bir kokunun yayılmasına sebep olabilmektedir. Bu durum kekinizin tadında ya da kokusunda değişikliklere de sebep olacaktır.

2-)Kek Kalıbının Büyüklüğü

Biraz öncede bahsettiğimiz gibi normal fırın ile mikrodalga fırınların iç hacmi arasında fark vardır. Yani, mikrodalga fırın normal fırına göre çok daha küçüktür ve mikrodalgada pişireceğiniz şeylerde kullandığınız kapların büyüklüğünü de fırının iç hacmine göre seçmelisiniz.

Mikrodalganın Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Mikrodalga da kekinizi pişirdikten sonra bir sonraki kullanacağınız zamana kadar kirli bir şekilde kalması, sizin sonraki yapacağınız temizlikte zorlamaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu durum hem fırınınızın kokmasına sebep olur hem de kalan yağ, artık ürünler fırının içerisinde yapışır, yer eder ve temizliği daha zor bir hale getirir. Bu yüzden temizliği oldukça önemlidir. Peki ne yapmak lazım?

Mikrodalga ile işiniz bittikten sonra kapağını kapatmak yerine araya bir havlu koyun ve fırının içerisinin havalanmasını sağlayın. Daha sonra, evlerimizde bulunan doğal bir temizleyici olarak kullanılan sirke ile fırının içini güzel bir şekilde silin. Bir süre daha havalandırdıktan sonra fırınınızı bir sonraki kullanıma kadar kapatabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.