Bilgi Yeriniz

Şalgam Kaç Günde Bozulur?

29.04.2018
21.310
Şalgam Kaç Günde Bozulur?

Turpgiller ailesine mensup bir bitki türü olan şalgam, mor renkli ve vitamin yönünden de son derece zengin bir bitkidir. İçerisinde B6 ve C vitaminleri barındıran şalgam bunlara ek olarak potasyum, sodyum, demir, kalsiyum ve magnezyum deposudur. Aynı zamanda antioksidan özelliğine sahip olması bakımından da önemlidir. İçerisindeki tuz oranı da fazla olduğu için çok fazla tüketilmesi halinde tansiyon yükselmesi söz konusu olabilmektedir.

Ülkemizde şalgam, genellikle şalgam suyu şekliyle tüketilmektedir. Şalgam suyu çok kısa bir süre içinde bozulmak ancak bunun için gerekli şartların sağlanması gerekmektedir.

Şalgam Nasıl Saklanmalıdır?

  • Şalgam bitkisi, satın alındıktan sonra muhakkak buzdolabında muhafaza edilmesi gereken bir bitkidir. Şalgam suyunun da buzdolabında saklanması tavsiye edilmektedir. Buzdolabında saklanan şalgam suyunun ağzı kesinlikle açık olmamalı, havayla teması mutlaka engellenmelidir. Bu şekilde buzdolabında saklanan şalgam suyu dört ay boyunca tüketilebilir. Şalgam çok taze ise buzdolabının soğutma ve muhafaza etme kapasitesi yüksek ise beşinci ayda da tüketilebilir.
  • Şalgam suyunu buzdolabında değil de, dış ortamda da muhafaza etmek mümkündür. Ancak bunun için seçilecek olan alan, kesinlikle doğrudan güneş ışığına maruz kalan bir alan olmamalıdır. Aksi halde şalgam suyu çok kısa bir süre içinde bozulabilir ve tadında da değişiklikler ortaya çıkabilir.

Üzerinde Tortu Var, Şalgam Suyu Bozuldu mu?

Ev yapımı şalgam sularında, bazen tortu meydana gelebilir. Bu tortu, şalgamın konduğu şişenin üst yüzeyinde birikir ve akla doğrudan şalgam suyunun bozulma olasılığını getirir. Dış ortamda ya da buzdolabında saklanan şalgam suyunun yüzeyindeki tortu oluşumu, endişeye yol açacak ya da şalgam suyunu atmayı gerektirecek bir durum değildir. Bu tortuların oluşmasının nedeni, şalgam suyunun fermantasyon esnasında kimyasal tepkimelere maruz kalmasıdır. Tortular biriktikçe bir kaşıkla alınır ve şalgam suyu tüketilmeye devam edilebilir.

Doğal bir şekilde, ev yapımı olarak hazırlanmış olan şalgam suyunun muhafaza edilme süresi ortalama 4 – 4,5 aydır. Mevcut sıcaklık değerinde çok büyük değişimler söz konusu olursa ya da şalgam suyu uzun bir süre oda sıcaklığında kalırsa, tadında değişiklikler oluşmaya başlayacaktır. Şalgam suyunu buzdolabında saklarken, plastik şişede kalmamasına dikkat edilmeli, eğer mümkünse şalgam suyu cam bir şişeye aktarılarak buzdolabına konmalıdır.

Hazır olarak satın alınan ve pastörizasyon işlemine maruz kalmış olan şalgam suları ise ev yapımı şalgam sularına göre çok daha uzun ömürlüdür. Çünkü içlerinde katkı maddeleri bulunur ve bu maddeler şalgam suyunun bozulmasını geciktirir. Ancak hazır şalgam suyu, ağzı açıldıktan sonra en fazla 4 gün süreyle tüketilmeli ve daha uzun süre bekletilmemelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.