Bilgi Yeriniz

Portakal Suyu Nasıl Saklanır?

28.05.2018
3.609
Portakal Suyu Nasıl Saklanır?

Portakal suyu, kış aylarının en önemli besin kaynaklarından bir tanesidir. Bünyesinde barındırdığı yüksek orandaki C vitamini ile hem vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir hem de vücutta çeşitli kış hastalıklarına karşı bir tür koruma kalkanı oluşturur. Portakal tüketimi her zaman mümkün olmasa da güne taze sıkılmış bir bardak portakal suyu ile başlamak, güne enerjik bir şekilde devam edilmesine de olanak sağlayacaktır.

Katı meyve sıkacağında ya da limonlukta sıkılabilen portakal suyu, hem lezzetli hem de doyurucu bir özelliğe sahiptir. Portakal suyu, sıkılır sıkılmaz içilmesi gereken bir malzemedir. Ancak çok fazla miktarda portakal suyu elinizde kaldığında, bunun saklanarak bir süre muhafaza edilmesi de mümkün olabilmektedir.

Portakal Suyu Nasıl Muhafaza Edilir?

Portakal suyunun muhafaza edilebilmesi için, portakal suyunun saklanacağı kabın seçimi çok önemlidir. Portakal, koku çeken bir meyvedir ve bu durumda eğer saklama kabı hava alırsa, buzdolabındaki diğer besinlerin kokusu portakal suyuna sinecek, bu da tadının değişmesine yol açacaktır. Bu yüzden ağzı sıkıca kapatılabilen hava almayan bir kap seçilmesi tavsiye edilmektedir.

  • Portakal suyunun bir süre buzdolabında besin değerini kaybetmeden muhafaza edilebilmesi için cam kavanoz ya da kapaklı şişeler kullanılabilir. Eğer bu tür bir saklama kabı mevcut değilse, kaliteli silikon malzemeden üretilmiş olan saklama kapları da işinizi görecektir.
  • Portakal suyu aynı zamanda dondurularak da muhafaza edilebilir. Bunun için plastik bardaklara ya da buz poşetlerine konarak, yazın tüketimi sağlanabilir. Böylece aynı zamanda aromatik özelliği bulunan buz küpleri elde edilmiş olur.

Portakal Suyu Saklama Koşulları

Hava geçirmeyen özelliğe sahip olan bir kaba konan portakal suyu, muhakkak buzdolabında muhafaza edilmelidir. Aksi halde oda sıcaklığında bir sonraki gün portakal suyunun bozulduğu görülebilir, bu durum özellikle sıcak bir ortam için geçerlidir. Buzdolabında ağzı kapalı halde bekletilen portakal suyu ise 3 güne kadar rahatlıkla tüketilebilmektedir. Gittikçe besin değerlerini kaybetmeye başladığı için bir an önce içilmesi çok daha sağlıklı ve faydalı olacaktır.

Portakal Suyu Saklama ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Üç günden daha uzun süre saklanan ve tüketimine devam edilen portakal suyu, içerisindeki C vitamininin etkisini kaybetmesine yol açacaktır.
  • Vitaminler oksijene maruz kaldıklarında birtakım değişikliklere uğrar ve olumlu etkileri kaybolur, bu önemlidir.
  • Portakal suyunun besin değerini kaybetmesi, sıcaklık ve hava koşullarına göre de değişiklik gösterebilmektedir. Sıcak bir ortamda sıkılan portakal suyu, sıcak bir yerde bekletilirse, çok daha hızlı bir şekilde vitamin ve mineral değerlerini yitirecektir.
  • Portakal suyunun kahvaltıda tüketilmesi için masaya oturmadan hemen önce sıkılması gerekir. Aksi halde bekledikçe faydası da azalacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.