Bilgi Yeriniz

İlaç Lekesi Nasıl Çıkar?

23.06.2018
2.071
İlaç Lekesi Nasıl Çıkar?

İçerisinde birçok maddenin bileşimi bulunan ilaçlar, farklı özelliklere sahiptir ve farklı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Bazı ilaçlar kumaşlarda ya da kıyafetlerde çıkarılması zor lekelerin oluşmasına neden olabilirler.

Eğer şurup türü bir ilaç lekesi söz konusu ise ılık su ile lekeli bölgenin yıkanması, lekenin yok olmasını sağlayacaktır. Ancak çıkarılması zor olan bazı ilaç lekeleri için özel yöntemlerin kullanılması gerekmektedir.

İlaç Lekesi Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Nevresimdeki İlaç Lekesini Temizleme

  • Nevresimde oluşan ilaç lekesinin çıkarılması için ilk olarak bu takımların suda bir süre bekletilmesi ve bu sayede ilaç lekelerinin yumuşatılması gerekecektir.
  • Çarşaf ya da nevresimlerde lekeye yol açan ilaç yağlı bir yapıya sahipse, bu durumda lekenin çıkarılması için yağ çözücü ürünlerin kullanılması da bir yöntem olabilir.
  • En zorlu lekelerden biri olan demir ilacının pasa benzeyen lekelerinin çıkarılması için pas lekesinin çıkarılmasında kullanılan bazı yöntemler kullanılabilir. Sirke ve karbonat bu yöntemlerden bazılarıdır.

2-)Halıdaki İlaç Lekesini Temizleme

Halıya dökülen ya da bulaşan ilaç lekesinin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde, henüz kuruma gerçekleşmeden kabaca silinmesi çok önemlidir. Ovalama işlemi yapılmamalıdır, aksi halde ilaç kalıntıları ve elbette ilaç lekesi, halının derinliklerine doğru ilerleyecek ve yayılacaktır.

Halıda oluşan ilaç lekelerinin çıkarılması için halı şampuanlarından yararlanılabilir. Halı şampuanı mevcut değilse, bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı kadar toz deterjan eklenir, halının tüyleri bu deterjanlı su karışımı ile iyice fırçalanıp silinir.

3-)Mobilyadaki İlaç Lekesini Temizleme

Mobilyada oluşan ilaç lekesinin temizlenmesi konusunda zaman kaybetmemek gerektiği bilinmelidir. Bir bez ya da havlu yardımı ile ilacın emilimi sağlanmalıdır. Gerekli durumlarda mobilyadaki ilaç lekesinin çıkarılabilmesi için alkol de kullanılabilir.

İlaç Lekesi Çıkarmada Alternatif Yöntemler

1-)Şampuan ve Tiner

İlaç lekesi oluşmuş durumda ise ve bu leke bırakan ilaç alkol bazlı ise oluşan leke ilk olarak tinerle iyice silinir. Bu işlem sırasında çok fazla baskı yapılmamalı ve ovalamadan kaçınılmalıdır. Aksi halde lekenin çıkarılması çok daha zor bir hal alacaktır.

Bölge tinerle iyice silindikten sonra, mutlaka bölgeye bir miktar şampuan dökülmelidir, ancak çok fazla olmamalıdır. Ardından yıkanabilir yüzeyler iyice durulanmalıdır. Leke yıkanamayan bir yerde oluşmuş ise durulamak için nemli bir bezle silinmelidir.

2-)Amonyak ve İspirto

Amonyak ve su karışımı bu tür zorlu lekelerin çıkarılması için son derece etkilidir. Tiner uygulamasına rağmen leke halen mevcut ise amonyak yöntemine başvurulmaktadır. Lekenin büyüklüğüne göre bir miktar suya % 5 oranında amonyak eklenir. Amonyak mevcut değil ise renksiz ispirto da eklenebilir. Hazırlanan bu karışım ile leke bir kez daha silinir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.