Bilgi Yeriniz

Baklava Şekerlenirse Ne Yapılır?

09.06.2018
6.355
Baklava Şekerlenirse Ne Yapılır?

İnce ince açılan yufkaların; fındık, Antep fıstığı ve cevizle buluştuğu, fırında çıtır çıtır piştikten sonra şerbet ile taçlandırıldığı tatlıdır baklava. Baklavanın lezzetini etkileyen unsurlar; kullanılan malzemelerin kalitesine, el yatkınlığına, baklavanın şerbetine ve fırında kalması süresine göre değişir. Yapımı uzun süren, çok meşakkatli, tarifindeki en ufak bir eksiklik, fazlalık olursa bütün dengeleri yerle bir eden bir tatlıdır. Fakat tarifine göre yapıldığında, baklava ustası olmanıza gerek kalmadan da lezzeti ile damaklara taht kurar. Artık bayramların ve özel günlerin vazgeçilmezi haline gelmesi de birçok baklava severin işine gelir.

Taze taze yerken güzel olan bu tatlı; eğer şerbeti doğru yapılmaz ise çok beklemeden veya birkaç gün sonra üzücü sonuçlar ile karşılaşılabilir. Bu sonuçlardan biri baklavanın şekerlenmesidir. Bu yüzden şerbetin yapımı çok önemlidir.

Baklava için açılan yufkalar çok ince ve taze olmalıdır. Baklava şerbetini hazırlarken bütün şekerin mutlaka eridiğine emin olmalısınız. Şerbetin kıvamı şekerlenmeyi etkileyen en önemli unsurdur. Baklava şerbetine çeyrek limon eklenerek kaynatılması, şerbetin şekerlenmesini önler. Glikoz şurubu içeren malzemeler kullanmak, baklavanın şekerlenme ihtimalini arttırır. Çok koyu ya da çok sulu olan şerbetler, baklavanın lezzetini kaybetmesine ve şekerlenmesine sebep olur. Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer püf nokta ise fırından çıkarılan baklavanın ve hazırlanan şerbetin ikisinin de sıcak olması gerektiğidir.

Baklavanın Eski Lezzetine Kavuşması İçin Neler Yapılabilir?

Baklavanız çoktan şekerlendiyse tek bir şey yapmalısınız. Baklavanızın olduğu tepsiden daha büyük bir tepsi ayarlayıp yarısına kadar ılık su doldurun. Ardından baklavanızı küçük bir tepsiye ya da borcama aktarın. Aktardığınız bu tepsiyi/borcamı ılık su olan tepsiye su almayacak şekilde yerleştirin. Ilık suyun içerisinde şekerler eriyecektir, baklavanız eski tadına sahip olacaktır.

Ayrıca tekrar şerbet hazırlayıp, baklavanızın üzerine dökerek de baklavanızın eski tadına ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun haricinde muhallebi hazırlayıp, dilediğiniz gibi servis yaparak da şekerlenen baklavanızın ziyan olmasını engelleyebilirsiniz.

Şekerlenmeyen Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır?

3 su bardağı şeker, şerbet hazırlanacak tencereye eklenir. Ardından 3,5 su bardağı su, şekerlerin üzerine ilave edilir. Çırpıcı ile veya bir kaşık ile şekerli su biraz karıştırılır. Daha sonra bir dilim limon ve bir adet limon çekirdeği ilave edilir. Orta ateşte şerbetin pişmesini bekleyin. Çabuk pişmesi için tencere kapağı kullanmayın. Şerbetin piştiğini anlamak için limon çekirdeğinin rengine bakabilirsiniz. Çekirdeğin rengi kahverengiye yaklaşmışsa, pişmesine çok az kalmış demektir. Kaynamaya başlama süresinden 15 dakika sonra çekirdeğin rengine göre ocağınızı kapatabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.