Bilgi Yeriniz

Enginar Nasıl Seçilir?

30.06.2018
2.477
Enginar Nasıl Seçilir?

Mor ve mavi çiçeklere sahip olan ve papatyagiller ailesine mensup olan enginar, Güney Avrupa ile Akdeniz iklimlerinde çok rahat bir biçimde yetiştirilebilmektedir. Ülkemizde de daha çok ege ve akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Enginar, insan vücudu için oldukça faydalıdır. Ancak tüketimi mutlaka taze olarak yapılmalıdır. Genel olarak mart ayı itibariyle piyasaya çıkmaya başlayan enginar, temmuz ayına kadar pazar ve marketlerde bulunmaktadır.

Enginar, mineral ve vitaminler bakımından oldukça önemlidir. Enginarın seçiminde tazelik öncelikli faktördür. Bu aşamada, tazeliğin tespit edilebilmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlere aşağıda yer verilmektedir.

Enginar Seçimi Nasıl Yapılır?

1-)Enginarı Sallama

Enginarın en tazesinin tespit edilebilmesi için etkili olan yöntemlerden bir tanesi, enginarın sallanmasıdır. Bu yöntem pazarda ya da marketlerde de rahatlıkla uygulanabilmektedir. Enginar ayıklanmamış durumda olduğunda işe yarayan bu yöntem, enginarın sapından tutularak iki yöne sallanmasından ibarettir. Bu işlem sırasında sap kısmı üstte ve meyve bölümü aşağı uçta yer almalıdır.

Sallama işlemi sırasında, enginarın baş kısmı ileri ve geri rahat şekilde sallanmakta ise enginarın tazeliği söz konusudur. Ancak baş kısmı saptan ayrı bir şekilde sallanmıyorsa, bu durumda enginarın kartlaştığı, fazlaca olgunlaştığı anlaşılmalıdır.

Kartlaşmış haldeki enginarlar, taze enginarlara göre lezzet bakımından zayıf kalmaktadır. Bu nedenle yemeklerde taze enginar seçimi çok önemlidir.

2-)Yaprakların Gözlemlenmesi

Bir enginarın tazeliği, doğrudan yapraklarının gözlemlenmesi ile de anlaşılabilmektedir. Taze enginar yaprakları her zaman sık ve yeşil tonlarındadır. Kartlaşmış olan enginarlarda ise yapraklar daha ayrık ve daha sarıya dönük bir renk tonuna sahiptir. Yapraklarda canlılık söz konusu değil ise bu enginar büyük olasılıkla taze değildir.

Yaprakları çok sık olan, içindeki yenen bölüm görünmeyen enginarlar büyük olasılıkla tazedir. Yapraklarda yaygınlaşma oluşmaya başlamış ve yapraklar açılmış ise enginarların kartlaştığı anlamına gelir.

3-)Sap Kısmı

Enginarın seçiminde sap bölümü de bilgi vericidir. Sapı taze ve yeşil renge sahip olan enginarların henüz taze olduğu anlaşılmalıdır. Sapında kararma başlayan enginarlar ise genellikle bozulmaya ve çürümeye başlamıştır.

Enginarın Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Enginarın dip yaprakları ve kökleri sebze olarak tüketilmektedir.
  • Enginar yaprakları ile bitki çayı hazırlanabilir. Bu çay karaciğer rahatsızlıklarına karşı kullanılabilir.
  • Enginarın sebze bölümü tazeyken yalnızca elle soyularak bile tüketilebilir.
  • Taze halde tüketilen enginar, şeker hastası kişilerde insülin dengesini düzenleyici bir etkiye sahiptir.
  • Mutfakta enginar ile çok güzel yemekler hazırlanabilmektedir. Özellikle zeytinyağlı yemekler, bezelye ya da bakla gibi sebzelerle enginar pişirilip rahatlıkla tüketilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.