Bilgi Yeriniz

Kavun Nasıl Saklanır?

26.06.2018
3.928
Kavun Nasıl Saklanır?

Kavun bir yaz meyvesi olmasından dolayı mümkün olduğunca iyi bir şekilde saklanması oldukça önemlidir. Sürekli sıcağa maruz kalması kavunun kısa bir süre içinde yumuşamasına sebep olacaktır.

Kavun Nasıl Saklanır?

1-)Buzdolabında Saklamak

Kavunu kısa süre içinde tüketmeyi düşünüyorsanız, saklamak için en uygun yöntem buzdolabı olacaktır. Öncelikle kavunu bütün olarak oda sıcaklığında güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde saklayabilirsiniz fakat eğer kesmişseniz, maalesef bu durum mümkün olmayacaktır. Yiyeceğiniz miktarı ayırıp, geri kalan kavunu bir poşetin içerisine koyarak ağzını bağlayıp buzdolabına koyabilirsiniz. Yalnızca dikkat etmeniz gereken, kavununu kesinlikle hava almaması gerektiğini unutmamalısınız.

2-)Oda Sıcaklığında Saklamak

Eğer kavunu kesmeyecekseniz, buzdolabına koymak yerine oda sıcaklığında rahatlıkla saklayabilirsiniz. Yalnızca sakladığınız yerin kuru ve rutubetsiz olmasına özen göstermelisiniz. Aynı zamanda güneş ışığına da maruz kalmaması oldukça önemlidir. Bu saklanma koşulları sağlanmadığında kavun kısa süre içinde yumuşamaya ve bozulmaya başlayacaktır.

3-)Dilimlenmiş Kavunu Dondurmak

Bu özellikle kışın tüketmek isteyenler için sıkça uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde ise eğer kavunu kış için tüketmek istiyorsanız öncelikle kavunu kesip, dilimlere bölmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise dilimlere bölmüş olduğunuz kavunları bir tepsi üzerine sermiş olduğunuz yağlı kağıdın üzerine uygun bir şekilde dizmelisiniz. Dizdiğiniz kavunları buzdolabınızın dondurucu kısmında 10 – 15 dakika kadar beklettikten sonra çıkarıp porsiyonlar şeklinde buzdolabı poşetlerine koymalısınız. Poşetlerin hava almadığına emin olduktan sonra kavunlarınızı dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Bu işlemde ilk aşamada kavunları dondurucudan çıkardıktan sonra hızlı bir şekilde hareket etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Dondurucudan çıktıktan sonra oda sıcaklığında çok fazla bekleyen kavunlar bakteri üretimine de başlayacaktır ve tekrar dondurucuya kaldırılması sağlıklı olmayacaktır.

Kavunun İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

  • Çok fazla kalp çarpıntısı yaşayan kişilerde kalp ritmini düzene sokar ve oluşan stresin büyük oranda azalmasını sağlamaktadır.
  • Göz sağlığına da oldukça faydalı bir meyvedir. Hatta sürekli bilgisayar başında çalışan kişilerin kavun kabuklarını yarım saat kadar gözlerinde bekletmesi, gözlerin dinlenmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda sürekli bilgisayara bakmaktan dolayı meydana gelen göz ağrılarının da azalmasını sağlamaktadır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Kalp ve damar sağlığını da korumaktadır. İçeriğindeki maddeler sayesinde kalp krizi riskini azaltmaktadır.
  • Kavun, kadınların regl dönemlerinde sıklıkla karşılaştığı ağrıları azaltma konusunda da oldukça faydalıdır. Aynı zamanda yine ağrıya büyük oranda neden olan kan pıhtılaşma sorununu da ortadan kaldırmaktadır.
  • Tok tutma özelliğine sahip olduğu için kilo vermede de oldukça etkilidir.
  • Çok fazla sigara tüketen kişilerin kavun tüketmesi, sigaranın ciğerlere verdiği zararı engellemekte ya da en aza indirmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.