Bilgi Yeriniz

Turşu Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

26.06.2018
6.464
Turşu Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Turşu suyu lekesi çabuk çıkabilen bir leke gibi dursa da, bu lekeyi çıkarmak çoğu zaman kişiyi zorlamaktadır. Halı ve kıyafete dökülen turşu suyu, kumaşta leke bırakabildiği gibi kokuya sebep olabilmektedir. Bu lekeleri kimi zaman çıkarması zor olsa da aslında birkaç doğru yöntemin kullanılmasıyla bu lekeden kurtulmak mümkündür.

Turşu Suyu Lekesi Nasıl Çıkarılmalıdır?

1-)Doğru Müdahale

Bu tarz lekelerin kalıcı olmasının sebeplerinden biri de doğru bir şekilde müdahale edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Turşu suyu dökülen bir halı ise ilk etapta ıslak bir bez ile müdahale edilmelidir. Leke oluşmadan hızlı bir şekilde müdahale etmek de oldukça önemlidir.

2-)Lekeyi Limon ile Çıkarmak

Turşu suyu lekesinin bulunduğu bölgeye ilk müdahaleyi yaptıktan sonra bulaşık sabunu ile bölgeyi iyice köpürtüp çitileyin. Sonrasında ise bölgeye limon sıkmanız ve bekletmeniz gerekiyor. Sonrasında ise lekenin büyük oranda çıktığını göreceksiniz.

3-)Lekeyi Alkol ile Çıkarmak

Burada öncelikle leke oluşmuş olan bölgeyi yine bir kimyasal temizleyici ile dikkatli bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir. Temizlemiş olduğunuz bölgeyi yine az miktarda alkol ile sildiğinizde, lekenin çıktığını göreceksiniz.

Turşu Suyu Kokusu Nasıl Çıkarılmalıdır?

Turşu kavanozunun açılması ile ortaya çabuk bir şekilde yayılan kokusu, kişileri çoğu zaman rahatsız edebilmektedir. Bu koku yoğun bir koku olmasından dolayı kısa süre içinde çıkarılması pek mümkün değildir.

1-)Ortamı Havalandırın

Turşu suyu ister arabaya dökülsün, ister evinizde bir alana, direkt olarak o ortamı havalandırmanız kokunun daha fazla yayılmasını engelleyecektir.

2-)Türk Kahvesi

Türk kahvesinin kokusunun yoğunluğundan dolayı, birçok rahatsız edici kokuyu bastırmaktadır. Turşu suyu kokusu da aslında bastırılması zor bir kokudur fakat Türk kahvesinin kokusu da oldukça baskındır.

Bu yüzden özellikle turşu suyunun döküldüğü alan araba gibi bir ortamda Türk kahvesi kokuyu bastırmak da oldukça başarılı olacaktır. Daha çok yeni çekilmiş kahvelerde oluşan yoğun kahve kokusu ile bir taraftan turşu kokusunun bulunduğu ortamı havalandırırken, diğer taraftan kahve kokusunun yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Burada uygulanmanız gereken, kahveyi belirli miktarlarda fincanlara koyup bu fincanları ortamda belirli yerlere koyarak, turşu kokusunu rahatlıkla bastırabilirsiniz.

3-)Oda Kokusu

Yoğun turşu kokusuna direkt olarak oda kokusu sıkmak kesinlikle işe yaramayacaktır. Bu iki kokunun karışması ile daha farklı ve belki de daha kötü bir kokuya sebep olabilir. Bunun yerine ortamı önce havalandırmalısınız. Koku azaldığında ise yine alana oda spreyi ile müdahale edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.