Bilgi Yeriniz

Beyaz Gömlekten Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

11.07.2018
2.378
Beyaz Gömlekten Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Kadınların çoğu makyaj yapar. Makyajlarında en çok kullandıkları ürünlerden biri ise kapatıcılardır. Yaptıkları makyajlar bazen günlük hayatta bir takım sıkıntılara sebep olur.

Örneğin alışveriş yaparken, yeni kıyafet denenmesi esnasında kıyafetlerde makyaj lekesi oluşabilir. Koyu renkli olanlarda belki çok belli olmaz fakat açık renkli ürünler denerken çok dikkatli olunmalıdır. Bunun yanı sıra giyimli bir şekilde makyaj yaparken de boyundan da gömleklerinizin yakasına fondöten bulaşabilir. Çok sık rastlanan bu durumlardan kurtulmak için dikkatli olunmalıdır.

Beyaz gömlekten fondöten lekesini çıkartmak için leke oluştuğunda hemen müdahale edilmelidir. Fondöten kuruduğunda, beyaz gömleğinizi temizlemek daha da zor olacaktır. Gömleğinizin kumaş yöntemine göre aşağıda beyaz gömleği fondötenden arındırmak için bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemleri uygularken dikkatli olmalısınız. Bu yöntemleri uyguladıktan sonra fondöten lekesinin kalmadığını göreceksiniz.

Beyaz Gömlekten Fondöten Çıkartma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Beyaz Sirke

Küçük bir kap içerisine, beyaz sirke ılık su karışımı hazırlanmalıdır. Eğer fondöten kalıcılığı yüksek bir fondöten ise beyaz sirkeyi suya göre daha fazla ilave etmelisiniz. Bu karışımı hazırladıktan sonra beyaz gömleğinizin fondöten olan lekesi üzerine karışımı dökmelisiniz. Ardından sirkenin lekeye nüfuz etmesi için bir süre bekletilmelidir. Lekenin çokluğuna göre bekleme süresini de arttırabilirsiniz.

Daha sonra yıkama talimatlarına uygun bir şekilde gömleğinizi yıkadıktan sonra lekeden tamamen kurtulabilirsiniz.

2-)Sabun Kullanın

Eğer beyaz gömleğiniz deri ya da süet ise bu kumaşlara zarar vermemek için sabun kullanmalısınız. Doğal sabun kullanarak deri ya da süetin deforme olmasını engelleyebilirsiniz. Ayrı bir kapta sabunlu ılık su karışımı hazırlamalısınız. Ardından pamuklu bir bez yardımı ile fondöten lekesi oluşan bölgeyi çok bastırmadan silmeye başlayınız. Fondöten lekesinin tamamen temizlendiğine emin olana kadar silmeye devam ediniz.

3-)Kuru Temizleme Spreyi

Yukarıdaki yöntemleri çok ince ve narin kumaşlar için uygulamanız doğru değildir. Kuru temizleme spreyi, çok yıkanamayan kumaşlarda pratik ve etkili bir yöntemdir. Bu yöntemi ipek ya da şifon gibi kumaşlarda uygulayabilirsiniz. Çok ince ve hassas kumaşlar çok çabuk bozulabileceği için kuru temizleme spreyi uygulayarak bu bozulmaları önleyebilirsiniz.

Kuru temizle spreyini uygulamak çok kolaydır. Beyaz gömleğinizin, fondöten bulaşan bölgesine miktarına göre kuru temizleme spreyi sıkmanız ilk adımda yeterli olacaktır. Biraz beklettikten sonra yumuşak bir fırça ile ilgili bölgeyi çok sert olmayacak bir şekilde fırçalamalısınız. İşte bu kadar. Fondöten lekesi çıkana kadar aynı işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.