Bilgi Yeriniz

Beyaz Bez Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Genel
30.07.2018
2.208
Beyaz Bez Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Şık ve spor bir görünüm için akla ilk gelen renk beyazdır. Keten ve bez spor ayakkabılar ayakları serin tuttuğundan, yaz aylarında çok tercih edilir. Özellikle beyaz renkli olanlar her kıyafetin kurtarıcısıdır.

Çok sık giyilen bu ayakkabılar; her gün kaldırımların, yolların tozuna maruz kalır. Beyaz çok açık bir renk olduğu için de üzerindeki tozu ve kiri hemen belli eder. Birkaç gün toz ile idare edebilirim diye düşünebilirsiniz, fakat mutlaka ayakkabınızı ilk gün gibi kullanmayı isteyeceksinizdir. Özellikle kirlendikten sonra bekletme şansınız yoktur.

Öncelikle spor ayakkabınızın bağcıklarını çıkartmalısınız. Bağcıkları çıkarttıktan sonra çamaşır suyu ve su ile hazırladığınız bir karışımda bağcıklarınızı bekletebilirsiniz. Veyahut arap sabunu ile bağcıklarınızı yıkayabilirsiniz. Eğer bunlar çok zahmetli olur diyorsanız da direkt çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinesinde yıkadığınız takdirde bağcıklarınız hala istediğiniz kadar temizlenmemiş ise yukarıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Bağcıkların temizliği sağladıktan sonra ayakkabınızın üzerinde kaba kiri yumuşak bir fırça yardımıyla alabilirsiniz. Bu kiri aldıktan sonra ise ayakkabınızı temizlemeniz için birçok farklı yöntem mevcuttur. Evinizde bulunan malzemeye göre bu yöntemleri uygulayarak, ayakkabınızı ilk gün aldığınız ayakkabıya dönüştürebilirsiniz.

Beyaz Bez Spor Ayakkabılarını Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Çamaşır Makinesi

Kirler ile uğraşamam diyenler direkt bez ayakkabılarını çamaşır makinesinde yıkayabilir. Spor ayakkabınız bez olduğu için çok nadir durumlar dışında çamaşır makinesinde yıkamanız herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Beyazlar için kullandığınız deterjan ile rahatça yıkayabilirsiniz.

2-)Beyaz Sirke+ Ilık Su

Beyaz bez spor ayakkabılarınızı hazırladığınız bu karışımda bekletiniz. Ardından bir fırça yardımı ile ayakkabınızı fırçalayınız. Lekeler iyice çıktıktan sonra soğuk su ile ayakkabınızı durulayınız.

3-)Sabun+ Ilık Su

Spor ayakkabınızdaki kirli bölgelere sabun ve sıvı şampuan dökünüz. Ardından ılık su ile lekeleri fırçalarken, lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz. Ayakkabı tamamen temizlendikten sonra soğuk su ile durulamayı unutmayınız.

4-)Karbonat+ Sabun+ Ilık Su

Bir kapta bu karışımı hazırlayınız. Sabun tercihiniz sıvı sabundan yana olabilir. Diş macunu kıvamına gelinceye kadar malzemeleri karıştırınız. Malzemelerin hepsini göz kararı ayarlayabilirsiniz. Ardından eski bir fırça yardımıyla karşım döktüğünüz bölgeleri fırçalayınız. Ayakkabınızın tamamını fırçaladıktan sonra durulayarak eski beyazlığa kavuşabilirsiniz.

5-)Diş Macunu+ Fırça

Yukarıda hazırlanan karışım yerine direkt ayakkabınızı eski bir diş fırçası ve macun ile fırçalamak da lekelerin arınmasını sağlar. Temizleme işlemi sonunda ayakkabınızı mutlaka su ile durulamalısınız.

6-)Aseton+ Sünger

Ayakkabınızın plastik kısmına biraz aseton döktüğünüzde sünger yardımıyla silerek kirlerin çıktığını göreceksiniz. Sünger yerine fırça da kullanabilirsiniz. Asetonun gücüne siz de inanamayacaksınız.

7-)Silgi

İlk okunduğunda biraz garip gelebilir, fakat silgi de ayakkabınızın lastik kısmındaki kirleri çıkarmanıza yardımcı olur. Okulda kullandığınız bir silgi bile işinizi görecektir.

Ayakkabılarınızı kuruturken şeklinin bozulmaması için ayakkabınızın içine mutlaka gazete veya havlu kağıt koymayı unutmayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.