Bilgi Yeriniz

Sol Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

24.04.2018
2.769
Sol Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Gün içinde hayat yeteri kadar insanları zorlarken üstüne insan hareketini kısıtlayan omuz ağrıları günlük rutinlerimizi aksatmamıza neden olabiliyor. Uzmanlara göre gün içerisinde yeteri kadar hareket edilmemesinden dolayı eklem ve çevresine bağlı sorunlar omuz ağrılarına sebep olabiliyor bunun yanında D vitamini eksikliği, obezite, iç sıkıntılar ve stresli olmak sıkışma, kireçlenme, sinir yaralanmaları, boyun fıtığı ve iç organ hastalıkları gibi çeşitli nedenlerde omuz ağrılarının sebepleri arasında yer alıyor.

Sol omuz ağrıları da hayati bir organ olan kalp tarafında olduğu için sol kan damarları ile alakalı sorundan kaynaklanıyor olabiliyor. Bu nedenle sol omuz ağrısı taşıyan kişiler zamanında doktora başvurmalıdır.

Sol Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

1-)Omuz İçindeki Mekanizmadaki Problemler

Omuz içindeki mekanizmada ki problemler daha çok uzun dönem yatan hastalarda ya da hareketsiz bir yaşam tarzını benimseyen kişiler de görülebilir Bu durumun adı “donmus omuz” olarak tanımlanır Donmuş omuz, sol omuz ağrısına neden olan bir etkendir.

2-)Dolaşım Bozukluğu

Dolaşım bozukluğu insan vücudundaki pek çok yapıya etkilediği gibi sol omuzda da ağrıya sebep olabilir. Vücutta kan dolaşımı yönünden dolayı dolaşım bozukluğunda sol omuz daha fazla etkilenir ve sol omuzda ağrılar oluşabilir.

3-)Kullanılan İlaçlar

Çeşitli hastalıklardan dolayı kullanılan ilaçlar kan dolaşımını kötüleştirdiği için dolaşım bozukluğuna dolaşım bozukluğu da sol omuz ağrısına sebep olabilir.

4-)Fiziksel Zorlamalar

Vücutta bilerek veya bilmeyerek yapılan ani ve sert hareketler sol omuz ağrısına sebep olur. Ani ve sert hareketler sonucu omuz bölgesinde doku zedelenmesinde dolayı sol omuzda ağrı hissedilir. Bu gibi durumlarda ağrı kendiliğinden geçer fakat ağrı kendiliğinden geçmiyorsa, doktora başvurmak gerekmektedir.

5-)Duruş Bozuklukları

Kişinin dik durmaması, omuzlarını eğik tutması, devamlı oturur pozisyonda ve masa başında olması sol omuz ağrılarına sebep olmaktadır.

6-)Stres

Gün içinde yaşamış olduğunuz stres ve sıkıntılar da sol omuz ağrısına sebep olmaktadır. Aşırı strese maruz kalan kişilerde bu stres ve sıkıntı fiziksel bir belirti olarak omuzda veya vücudun belirli yerlerinde kendini göstermektedir.

7-)Kireçlenme

40 yaş üstü insanlarda daha çok görülen kireçlenme, sol omuz ağrılarına neden olmaktadır. Kireçlenme röntgen ile tespit edilebilir.

8-)Tümörler

Omuz bölgesinde oluşan tümörler sol omuz ağrılarına sebep olmaktadır.

9-)Fıtık

Kişide boyun fıtığı ve omuz bölgesinde fıtık olması şiddetli omuz ağrılarına neden olabilmektedir.

10-)İltihaplanma

Diyafram altındaki iltihaplanma da sol omuz ağrısına neden olabilmektedir.

Sol Omuz Ağrısı Tedavisi

Sol omuz ağrıları omuz kaynaklı oluşabileceği gibi kişide bulunan başka hastalık kaynaklı oluşabilmektedir. Öncelikle uzman bir doktor ile bu ağrının sebebi tespit edilmelidir.

Bahsettiğimiz diğer sebeplerden kaynaklanıyor ise düzenli egzersiz ve fizik tedavi gibi yöntemlerle ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.