Bilgi Yeriniz

Sürekli Ateşim Var

28.07.2018
2.389
Sürekli Ateşim Var

Kişilerin vücut ısısının sürekli olarak yükseklerde seyretmesi aslında çok sık karşılaşılan bir durum değildir ve normal karşılanmamalıdır. Vücudumuzun normal sayabileceğimiz belli bir vücut ısısı vardır. Bu ısı eğer çok sık yükseliyor ya da çok sık düşüyor ise altında başka bir neden olduğunu düşünerek en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz oldukça önemlidir.

Vücut Ateşinin Sürekli Yükselmesinin Nedenleri Nelerdir?

Vücut ateşinin sürekli olarak artmasının çok sık karşılaşılan sebeplerinden biri enfeksiyondur. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda, enfeksiyona bağlı ateşlenmeler sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu enfeksiyonlardan bahsedecek olursak;

1-)İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu özellikle kadınlarda sıkça rastlanılmaktadır. Bu enfeksiyon, idrar kanalları ya da böbrek gibi idrar yolunu oluşturan kısımlarda mikrop oluşumuna bağlı olarak meydana gelmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun en belirgin özelliği ise yüksek ateştir. Eğer ateşinizin yükselmesi dışında;

  • Çok sık tuvalete çıkıyorsanız,
  • İdrar yapma esnasında ağrı, acı ve yanma gibi belirtileriniz varsa,
  • İdrarın renginde aşırı koyuluk varsa,
  • İdrarın kötü bir kokusu varsa,
  • Mide bulantısı hissediyorsanız,

İdrar yolu enfeksiyonu olduğunuzu düşünebilirsiniz. Telaşlanacak bir durum olmadığı gibi kesinlikle doktor reçetesi olmadan ilaç kullanmamanız gerekmektedir. Böyle durumda eğer hemen doktora gidemiyorsanız, bol su içmeye özen göstermelisiniz. Bol su içmeniz çok sık tuvalete çıkmanızı sağlayacağı için idrar yolundaki mikropları da atmanızda yardımcı olacaktır. Fakat belirttiğimiz gibi en yakın sağlık kuruluşuna muhakkak gitmelisiniz.

2-)İltihaplanma

Yüksek ateşe sebep olan iltihaplanmaların başında orta kulak iltihabı bulunmaktadır. Aynı şekilde ciğerlerde meydana gelen iltihaplanma da yüksek ateşin sebebi olabilir.

Burada kendi vücudunuzu dinlemeniz oldukça önemlidir. Yüksek ateş dışında başka bir şikayetiniz varsa kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Böyle bir durumda ilk yapılacak eylem, doktor kontrolü olmalıdır.

3-)Solunum Yolu Enfeksiyonu

Solunum yolu enfeksiyonları için halk arasında söylenmesi ile gribal hastalıklar olarak da bahsedebiliriz. Özellikle mevsim geçişlerinde sıkça karşılaşılan bu durumda da yüksek ateş olabilmektedir.

4-)Dişte Apse Meydana Gelmesi

Yüksek ateşin bir diğer sebebi de özellikle yirmilik dişlerde sıkça karşılaştığımız apse durumudur. Diş etinin aslında bir nevi iltihaplanması sonucu meydana gelebilen bu durum, büyük oranda yüksek ateşe sebep olabilmektedir.

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülmelidir?

Yüksek ateş düşürmede herkesten farklı bir teknik çıkabilmektedir. Fakat öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, yüksek ateşe kesinlikle ısı ile müdahale etmemelisiniz. Ateşi olan kişilerde ilk reaksiyon üşümektir. Böyle bir durumda eğer kişinin üzerine kalın kıyafetler giydirip, battaniyelere sarmanız tamamen kişiye zarar vermektedir. Bunun yerine mümkün olduğunca koltuk altı, boyun, bacak, alın ve karın bölgelerine ıslak havlu yardımıyla yumuşak hareketler ile masaj yapılmalıdır. Üzerine yine ince kıyafetler giydirilmelidir. Aynı zamanda ateşi düşürmek için direkt olarak ılık duş alınabilir.

NOT: Eğer herhangi bir nedenden dolayı ateşinizin yükseldiğini düşünmüyorsanız, hemen bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Kendi başınıza doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.