Bilgi Yeriniz

Sol Karın Boşluğum Ağrıyor

16.07.2018
3.140
Sol Karın Boşluğum Ağrıyor

Sol karın ağrıları, herkesin başına gelebileceği gibi şiddetli durumlarda farklı problemlere yol açabilmektedir. Genelde çok sık karşılaşıldığı için çok üzerinde durulmayan bu ağrı, birçok hastalığın habercisi de olabilmektedir. Bu gibi durumlarda doktor kontrolü olmadan kesinlikle ilaç kullanılmaması gerektiğini hatırlatalım.

Sol Karın Boşluğunun Ağrımasının Nedenleri Nelerdir?

  • Karın bölgesindeki ağrıların çoğu zaman nedeni gaz sıkışmasıdır. Bu tür durumlarda bu ağrının sebebini kolaylıkla anlayabilirsiniz. İlaç kullanmak ya da doktora gitmek yerine ilk önce kendinizi rahatlatın. Bu konuda ufak egzersizler ya da sıcak tutacak bir şeyler giyinmeniz ağrının geçmesini sağlayacaktır. Fakat eğer şiddetli ağrı hissediyorsanız farklı bir sebepten kaynaklanıyor olabileceğini kesinlikle unutmayınız ve en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.
  • Eğer ağrı ile birlikte mide bulantısı, kusma, ateş gibi belirtiler de varsa muhakkak hastaneye gitmelisiniz. Bu belirtiler çoğu zaman pankreatit(pankreas iltihabı) dediğimiz rahatsızlığın belirtisi de olabilmektedir.
  • Pankreatit dediğimiz rahatsızlık ise adından da anlaşılacağı üzere pankreas ile ilgilidir. Yani kısaca pankreasın iltihaplanması diyebiliriz. Bu iltihaplanma sonucu da karnın sol taraflarında ağrılar meydana gelebilmektedir.
  • Böbreklerde oluşan iltihaplanma, kum ya da taş da yine ağrı sebeplerinden biridir. Bu ağrı genelde böbreklerden başlayıp kasıklara kadar inebilmektedir. Aynı şekilde çoğu zaman tam olarak ağrının meydana geldiği alan keşfedilemediğinden karın boşluğunda da bu ağrı hissedebilmektedir. Taş oluşması ya da iltihaplanma gibi şiddetli ağrılarda da ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine mümkün olduğunca acil bir şekilde hastaneye gitmelisiniz.
  • Ağrının bir diğer sebebi ise bağırsaklardır. Bağırsaklar aslında işlevlerini gerçekleştirmesini engelleyen faktörler oluştuğunda vücutta direkt olarak ağrıya sebep olan bir organımızdır. Eğer sindirme ile ilgili problem yaşıyorsanız, bu gibi bir ağrı meydana gelmesi olağandır.

Sol Karın Boşluğunun Ağrımasında Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sol karın boşluğunda hissedilen ağrılarda aslında uygulayabileceğiniz ilaçlı bir tedavi yöntemi yoktur. Kontrolsüz ilaç kullanımı daha zararlı olabileceği için öncelikle ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız. Eğer belli bir hastalığınız varsa ve reçete ile ilaç kullanıyorsanız ancak bu şekilde ilaç kullanmalısınız.

Vücudunuzu en iyi siz tanırsınız. Eğer bir hastalığınız yoksa ya da aşırı yemek yemekten kaynaklandığını düşünüyorsanız veya gaz birikimi dolayısıyla ağrı meydana gelmişse, bu gibi durumlarda öncelikle kendinizi dinlendirmeniz gerekmektedir. Gaz sancılarında kendinizi sıcak tutarak rahatlayabilirsiniz.

Aynı şekilde aşırı yemek yemeye bağlı bir ağrı dolayısıyla kaynaklandığını düşünüyorsanız, sindirmenizi kolaylaştırmak için soda tüketebilirsiniz. Aynı şekilde bir süre kendinizi dinlendirmeniz de bu ağrının azalmasında ya da yok olmasında büyük oranda etkili olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.