Bilgi Yeriniz

Regl Döneminden Önce Kasıklarda Ağrı

07.04.2018
4.327
Regl Döneminden Önce Kasıklarda Ağrı

Pek çok kadında regl döneminden önce kasıklarda ağrı ortaya çıkabilir. Bu durum, bir nevi vücudun regl dönemine hazırlık aşaması olarak da ifade edilebilir. Ancak bazen bu ağrılar, gerçek anlamda dayanılmaz bir hal alabilir. Bunun nedenleri ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Özellikle yumurtalıklardaki zararlı oluşumlar, soğuk algınlığı, iltihaplanma ya da iç organlarla ilgili sorunlar nedeniyle bu ağılar ortaya çıkabilmektedir.

Regl Öncesi Ağrı Nasıl Olur?

Adet döngünün bir parçası olarak kabul edilmesi gereken kasık ağrısı, prostaglandin adı verilen maddenin salgılanması ve rahimde yer alan sinir uçlarının bu madde tarafından uyarılması ile meydana gelir. Primer ve sekonder olmak üzere iki çeşit kasık ağrısı bulunmaktadır. Primer ağrıda, daha çok kramp türünde bir ağrı hissi oluşur ve kanamanın başlamasını takiben ağrılar azalarak kaybolur. Sekonder ağrılarda, 30 yaş üstü kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Regl dönemine ek olarak üreme organları ile ilgili sorunlar nedeniyle de ortaya çıkabilir.


Regl Öncesi Dönemde Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Regl öncesinde ortaya çıkan ağrı genel olarak ortaya çıkan bir durum olsa da, çeşitli nedenlerle bu ağrılarda şiddet derecesi artabilir.

  • Rahimdeki kasılmaların çok şiddetli olması, regl öncesinde ağrı görülmesinde temel nedenlerden bir tanesidir.
  • Kış aylarında ağrının artış göstermesi, soğuk algınlığı ya da akyaların üşütülmesi ile doğrudan alakalıdır.
  • Yumurtalıklarda zaman içinde oluşan kist ya da miyomlar, regl öncesi ve regl dönemi dahilinde hissedilen ağrının çok şiddetli bir düzeyde hissedilmesine neden olabilir.
  • Spiral kullanımı, doğum kontrolünde kullanılan bir yöntemdir. Ancak spiralde ortaya çıkan bazı sorunlar nedeniyle regl dönemi öncesi ağrı görülebilir. Spiral, belli aralıklarla mutlaka kontrol ettirilmelidir. Aksi halde rahim ağzında daha ciddi sorunlara da yol açabilir.
  • Rahim içinde, vajina girişinde, rahim ağzında enfeksiyonların ortaya çıkması, sistit gibi sebeplerle regl dönemi öncesi kasık ağrısı şiddetli olabilir.
  • Bazı kadınlarda, genç kızlık döneminde çok arılı bir regl dönemi yaşanırken, evlilik sonrasında bu ağrılar hafifleyebilmekte ya da tamamen ortadan kaybolabilmektedir.
  • Kasıklarda ortaya çıkan ağrı ciddi derecede fazla ise regl öncesinde başlayıp, regl döneminde de iki günden daha fazla devam ediyorsa bir iltihaplanma söz konusu olabilir. Bu yüzden doktora gidilmeli ve iltihap olup olmadığı kontrol ettirilmelidir.

Regl Ağrısı Tedavisi

Genel olarak regl döneminde ortaya çıkan kasık ağrıları için doktora gitmeye gerek yoktur. Ancak çeşitli şikayetlerle doktora gidilmiş ve yumurtalık kisti, miyom oluşumu vs. zararlı olabilecek bir yapı tespit edilmiş ise, her regl döneminde yoğun ağrı hissedilmesi kaçınılmaz olur ve ilaç tedavisi gerekebilir. Bazı ilaçların kullanımı ile yumurtalıklardaki bu oluşumlar eritilebilmekte olup, bunun için mutlaka muayene olunması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.