Bilgi Yeriniz

Uyurken Ağızdan Kan Gelmesi

14.05.2018
3.500
Uyurken Ağızdan Kan Gelmesi

Ağzımızdan durduk yere kan gelmesi bizi genelde endişelendiren bir durumdur. Ki bu çoğu zamanda endişelenecek bir durumdur. Fakat eğer gece uykumuzda olan bir durum ise genelde bu dilimizi ya da iç yanağımızı ısırmaktan kaynaklı olabilmektedir. Fakat bunlar dışında da farklı sebeplerden ötürü olmaktadır.

Genelde ciddi bir hastalık habercisi midir yoksa oluşan ufak bir yaradan mı kaynaklıdır bunun kararını kanın rengine ve yoğunluğuna göre kişi kendisi rahatlıkla karar verebilir. Endişelenecek bir durum söz konusu ise geçiştirilmeden direkt olarak doktora danışmakta oldukça büyük bir yarar vardır.

Ağızdan Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Solunum yolunda oluşabilecek bazı rahatsızlıklar bu duruma sebep olabilmektedir. Bu biraz önce de bahsettiğimiz gibi kanın rengi ve yoğunluğuna göre önem teşkil etmektedir. Bir tümör habercisi de olabilir.

2-)Mide Rahatsızlığı

Mide ya da yemek borusu nedeniyle de kanama gerçekleşebilir. Ülseriniz var ise ağızdan kan gelmesi beklenebilecek bir durum olabilir.

3-)Diş Eti Kanamaları

Diş eti kanamaları zaten ince bir sızı ile kendini belli etmektedir. Hatta kişiyi uykusundan da uyandırabilmektedir. Bu durum ile de kanama gerçekleşir fakat telaşlandıracak boyutta değildir.

4-)Boğazda Meydana Gelen Tahrişler

Çok fazla sigara kullanımında, gribal bir rahatsızlıkta ki belki alerjik sebeplerden ötürü de olabilir, boğazda tahriş meydana gelebilir. Rahatsız edici öksürüklerden gelen bir kan ise sebebi boğazın tahriş olması olabilir. Böyle bir durumda yine bir doktora gözükmekte fayda vardır.

5-)Yaralanma

Kafa yaralanmalarında sık sık karşılaşılan bir durumdur ve ciddidir. Böyle durumlarda zaten kişinin aslında uyumaması gerekmektedir. Eğer bir yaralanma sonucu kişinin uykusunda ağzından kan gelmişse acil müdahale gerekebileceği gibi yapılacak ilk iş hastaneye gitmek olmalıdır.

6-)Sindirim Sistemi İle Rahatsızlıklar

Sindirim sistemi ile ilgili kronik bir rahatsızlığınız var ise ilerlemesi ile ilgili olarak oluşabilecek bir durumdur. Bir doktora gözükmekte fayda vardır.

7-)Kanser

Kanser hastalarının evrelerine göre ağızdan kan gelme durumu karşılaşılan bir problemdir. Eğer kanser hastası olmadığınızı düşünüyorsanız ve yukarıdaki belirtilerin hiç birini taşımıyorsanız, buna rağmen uykunuzda yoğun kıvamda ve koyu renkli kan geliyorsa yine ilk yapmanız gereken hastaneye gitmek olmalıdır.

Uykuda Ağızdan Kan Geldiğinde Yapılabilecekler Nelerdir?

  • Solunum yolu ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız, doktor kontrolünde ilaç kullanabilirsiniz. İlaçlar bu şikayetinizi azaltacaktır.
  • Mide rahatsızlığınızdan dolayı olduğunu düşünüyorsanız da yine bir doktora gözükmelisiniz. Özellikle ülser hastası değilseniz.
  • Diş etiniz zaten ağrıyorsa, şişmiş ise ve kanaması varsa bunun için ilk uygulamanız tuzlu su ile bol gargara yapmanız gerekmektedir. Sizi rahatlatacaktır.
  • Tahriş ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle öksürme hissinizi engellemeye çalışın. Su içebilirsiniz ya da boğazınızı yumuşatacak süt ve bal karışımı da yapabilirsiniz
  • Özellikle kafa darbelerine bağlı yaralanmadan sonra böyle bir durum ile karşılaşılmışsa dediğimiz gibi aslında kişinin hiç uyumaması gerekmektedir. Çünkü beyin kanamasını doğurabilir. Böyle bir durumda acilen hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.