Uykudan Üşüyerek Uyanıyorum Sebebi Nedir?

Uykudan Üşüyerek Uyanıyorum Sebebi Nedir?
8 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.094 kez okundu.

Uyku, insan sağlığı için büyük önem arz eden bir yaşam gereğidir. Bir bireyin yaşamında uyku, üçte birlik bir alanı kaplamaktadır ki bu da uykunun önemini gözler önüne seren bir rakamdır. Uyku düzenine sahip olan bir bireyin yaşam kalitesi de yükselecek, çok daha pozitif ve verimli bir gün geçirilmesi sağlanacaktır.

Bazı kişilerde çeşitli uyku sorunları, farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlar arasında uykunun bölünmesi, uyuyamama gibi farklı türler olabilmektedir. Uykudan üşüyerek uyanmak da önemli bir uyku problemidir ve nedenlerinin bulunarak tedavisinin yapılması gerekir. Kişi bu durumda iken titreme ve üşüme hislerini bir arada yaşayabilir. Bu durum gece saatlerinde oluştuğunda, uykuyu alamama ile başlayan bir dizi olumsuzluk birbirini takip edebilir. Bu nedenle sebepleri araştırılmalıdır.

Uykudan Üşüyerek Uyanma Nedenleri Nelerdir?

  • Uyku öncesinde çok fazla besin tüketmek ya da ağır yemekler yemek, bu duruma yol açan etmenlerden bir tanesidir. Bu durumun nedeni ise kan dolaşımının yavaşlayacak olmasıdır. Bu da kişide üşümeye yol açabilir.
  • Kişinin uyku sırasında bedensel bir sorundan kaynaklı olarak ya da hava koşullarına bağlı olarak terlemesi sonrasında, bu terin fark edilmemesi ve vücutta kuruması, üşümeye yol açabilmektedir. Gece terlemeleri üşüyerek uyanmaya sebep olabilir.
  • Uyku sırasında kan dolaşımının çok daha aktif olduğu bilinmektedir. Bu da vücudun kendisinin ortamın sıcaklığına uydurmasını sağlar. Ancak uyku sırasında yine de üşüme hissi söz konusu olabilir. Bu nedenle kişinin üzerine ince de olsa bir örtü alması gerekmektedir.
  • Yetişkin bireylerde sıklıkla ortaya çıkan diyabet hastalığı, üşüyerek uyanmanın temel nedenleri arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda gençlerde ve çocuklarda da ortaya çıkabilen şeker hastalığı, gece üşüyerek uyanmalara yol açabilmektedir.
  • Kişinin uykudan üşüyerek uyanması, tiroid bezleri ile ilgili bir sorunun da habercisi olabilir. Tiroid bezindeki çalışmanın yetersiz olması, kandaki tiroid hormonlarının düşük seviyede bulunması sonucunda uykuda üşüme sorunu görülebilir.
  • Birçok rahatsızlığın temelinde yer alan kansızlık da uykudan üşüyerek uyanma sorununa yol açabilmektedir.

Uykudan Üşüyerek Uyanma Tedavisi

Eğer bir sağlık sorunundan ileri gelmeyen uykuda üşüme sorunu söz konusu ise bu durumda kişinin bazı noktalarda dikkatli davranması gerekmektedir. Özellikle uyku öncesi beslenme alışkanlığı derhal bırakılmalı, uykudan önce en az 2 saat hiçbir şey tüketilmemelidir. Buna ek olarak ortam sıcak olsa dahi uyku sırasında kişinin üzeri örtülü olmalıdır.

Eğer durum bir sağlık sorunu ile ilgili olarak ortaya çıkıyorsa, buna yol açan şeker hastalığı ya da tiroid hastalığı için bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git