Bilgi Yeriniz

Perdedeki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

08.05.2018
10.936
Perdedeki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Perdelerde çeşitli nedenlerle boya lekesi oluşabilir. Özellikle evin duvarları badana edilirken perdelerin kornişlerde bırakılması ya da yeni boyanmış bir duvara perdenin istenmeden temas etmesi gibi durumlar, perdede boya lekesi oluşmasına yol açabilmektedir.

Boyanın bulaştığı ilk anda fark edilirse temizlenmesi çok daha kolaydır ancak genellikle açık renk boyalar, tül perdelerde kolay fark edilmez. Perdedeki boya lekesi çıkarılırken, perdenin kumaşına zarar verilmemesi çok önemlidir. Aksi halde perdeleri değiştirmek gerekebilir.

Perdeden Boya Lekesi Nasıl Temizlenir?

1-)Sabunlu Su Kullanımı

Perdeye boya lekesi ilk bulaştığında, bu bölgenin derhal sabunlu su ile yıkanması, lekenin kalıcı hale gelmesine engel olacaktır. Kurumuş olan boya lekesi için, bu bölüm bir kabın içine yatırılır ve üzerine ılık su eklenir. Daha sonra sabun tozu ya da çamaşır deterjanı da boyanın miktarına göre tercih edilebilir.

Çok fazla bir bulaşma söz konusu ise sabun işe yaramayabilir, bu durumda deterjan daha etkili bir sonuç alınmasını sağlayacaktır. Lekenin yayılmaması için pamuklu bir bez kullanılarak perdedeki bölge yalnızca silinebilir de. Daha sonra perde normal programında makineye atılmalıdır.

2-)Beyaz Sirke Kullanımı

Temizlikte son derece etkili olan beyaz sirke, doğal bir yöntem olmasıyla da gönüllere taht kurmuştur. Boya lekesinin hızlı bir biçimde çıkarılması için de beyaz sirke kullanılabilmektedir. Beyaz sirke bir miktar ılık suya eklenir ve perdenin boyalı kısmı bu su içinde bir süre bekletilir. Bunun haricinde, perde makineye atılarak deterjan kısmına bir miktar beyaz sirke de eklenebilir. Beyaz sirke kullanım sonrasında az miktarda koku bırakabilmektedir. Ancak perde kurutulması sırasında havalanacağı için bu koku da kısa bir süre sonra ortadan kalkacaktır.

3-)Diğer Yöntemler

  • Badana boyası ya da yağlı boyaların perdeden çıkarılması için kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesi, tiner kullanımıdır. Ancak bu işlem için selülozik, kokusuz tiner tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Tiner doğrudan perde üzerine dökülebilir yahut bir beze dökülerek perde bu bezle silinebilir. Her iki durumda da olumlu sonuç alınması mümkün olabilecektir.
  • Tiner kullanımı, açık renk ve tül perdelerde dikkatli bir kullanım gerektirir. Tiner bu gibi perde türlerinde seyreltilerek kullanılırsa, perdelerin zarar görmesinin de önüne geçilmiş olur. Tiner uygulamasından sonra perdeler makinede yıkanmalı ve daha sonra asılmalıdır.
  • İçeriğinde alkol bulunan bir saç spreyi de perdedeki boya lekesinin çıkmasını sağlayabilir. Bunun için sprey lekeli bölgeye sıkılmalı ve bu şekilde perdede 15 dakika kadar bekletilmelidir. Daha sonra perde yıkanmalıdır.
  • Yağı boya lekelerinde terebentin kullanımı da kesin sonuç vermektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.