Bilgi Yeriniz

Beyaz Eşyalardaki Çizikler Nasıl Geçer?

10.07.2018
3.802
Beyaz Eşyalardaki Çizikler Nasıl Geçer?

Beyaz eşyalar, bin bir zahmetle alınan seçilmesi zor ev eşyalarından biridir. Alındıktan sonra da kullanımlarına mutlaka özen gösterilmelidir. Teknolojik aletler olmalarının yanı sıra birçok beyaz eşya neredeyse en az 10 yıllık iş görecek şekilde alınır.

Beyaz eşyalar içinden buzdolabı, en sık kullanılır. Buzdolabı yiyecek ve içecekleri saklamak için fevkalade bir buluştur. Yapıldığı maddelerden dolayı üzerinde parmak izleri oluşabilir. Bu parmak izlerinden silerek kurtulmanız mümkündür. Fakat buzdolabı üzerinde oluşan çizikler için farklı yollar denemeniz gereklidir.

Buzdolabınızın dış yüzeyinde oluşan bu çiziklerin çok bekletilmeden çaresine bakılmalıdır. Zira uzun vadede buzdolabının çelik yüzeyinin paslanmasına bile sebep olabilir. Buzdolabınızın kullanım ömrünü bile etkileyebilir.Bu nedenle bir an önce temizlenmelidir.

Beyaz Eşyalardaki Çizikleri Kapatmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  1. Öncelikle buzdolabınızın çizik olan yüzeyi ıslak ve nemli olmaması gerektiğini bilmelisiniz. Bu nedenle buzdolabınızın dış yüzeyini iyice silin.
  2. Buzdolabındaki magnetler ya da herhangi bir sebepten oluşan çizikleri kapatmak için otomobil bölümünde bulunan çizik kapatıcılarını kullanmalısınız. Çizik kapatıcıları kullanırken, beyaz eşyanızın rengine uygun olanı temin ederek kullanabilirsiniz. Çizik kapatıcılar kalem veya tüp şeklindedir. Kalem olanlar ile çizikleri tek seferde kapatamadığınızda birkaç kere daha aynı kalem kapatıcıyı çiziklere uygulayın. Eğer hala çizikler geçmediyse, bir tüp kapatıcılar kullanarak şansınızı deneyin.
  3. Teknolojinin ilerlemesi beyaz eşyalara da yansımıştır. Hem çeşitlilik hem de fiziksel olarak artık beyaz eşyaların özellikleri eski zamanlara göre daha çoktur ve sadece beyaz renkte değillerdir. Eğer beyaz eşyalarınız, beyaz dışında bir renk ise tekrar otomobil reyonundan cila tazelemek için olan ürünleri tercih etmelisiniz. Gri yada siyah olan buzdolaplarınızdaki çiziklerden bu ürünleri uygulayarak kurtulmanız mümkündür.

Beyaz Eşyaları Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Beyaz eşyalarınızı kullanım talimatlarına uygun kullanmalısınız.
  • Bozulma ya da herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda, tanıdık bir tamirci yerine, o markanın servisiyle iletişime geçmelisiniz.
  • Herhangi bir taşınma olayında, beyaz eşyalarınızı asla olduğu gibi taşımamalısınız. Makinelerinizin hem dışından hasar almasını, hem de çalışma mekanizmasının bozulmasını önlemek için mutlaka köpüklere ya da naylonlara sarmalısınız.
  • Buzdolabınızın kapağını, uzun süre açık bırakmayınız. Çamaşır makinenizi ise buzdolabı gibi direkt kapatmamalısınız. Kullandıktan sonra, içerisindeki nemin gitmesini için kapağını en az 5 dakika açık tutmalısınız. Bulaşık makinenizin içerisine dizim yaparken dikkat ediniz.
  • Buzdolabı üzerine süs olarak asılan magnetler, nadir de olsa çiziklere sebep olabilir. Bu nedenle magnetleri azaltmalısınız.
  • Çamaşır makinenizin üzerine çok ağır malzemeler koyulmamasına özen göstermelisiniz. Bu durum çalışmasını engelleyebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.