Bilgi Yeriniz

Üzüm Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

01.07.2018
8.051
Üzüm Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Üzüm, ülkemizde üretilen ve oldukça da sevilerek tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Özellikle Manisa ve çevresinde üretilen üzümler pekmez, reçel ve pestil yapımında kullanılmaktadır.

Üzüm meyvesi, oldukça sağlıklı bir meyvedir ve kan yapma özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra enerji verici bir özelliğe de sahiptir. Kötü huylu kolesterolün düşürülmesinde, karaciğer rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde, kalp ve damar rahatsızlıklarının giderilmesinde oldukça faydalı bir yere sahip olan üzümün içerisinde K ve C vitaminlerine ek olarak flüorür ve demir gibi mineraller de fazlasıyla yer almaktadır. Kalori bakımından da oldukça düşük olan üzüm, diyet yapan kişilerin vazgeçilmez ara öğünlerinden de bir tanesidir.

Her meyve ve sebze, mevsiminde satın alınmalıdır, ancak bazı meyveler, mevsimi dışında da tüketilebilir. Üzüm de bunlardan bir tanesidir. Yaz aylarında sıkça raflarda kendine yer bulan üzümün daha uzun süre tüketilmek üzere derin dondurucuda saklanması mümkündür. Saklanan üzüm reçel, üzüm suyu, kurutma ya da meyve kompostosu yapımında kullanılabilmektedir.

Üzümün derin dondurucuda saklanması mümkündür, ancak saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde üzüm bozulabilir, çürüyebilir ya da kullanılamaz bir hale gelebilir.

Üzüm Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Aşağıda üzümün çeşitli şekillerde nasıl saklanması gerektiğine yönelik bilgilere yer verilmektedir.

Asarak Saklama

En klasik ve en eski yöntem, üzümlerin mağarada saklanması yöntemidir. Bu yöntemde, üzümler 7 aya kadar saklanabilmektedir. Aynı zamanda üzümler en taze haliyle bu sürede tüketilebilmektedir.

Günümüzde artık evlerde mahzen türü mağaralar bulunmadığı için, karanlık ve serin bir yerde saklamak da aynı şekilde çözüm olabilmektedir. Üzümlerin bu şekilde muhafaza edilebilmesi için asma yapraklarının da üzümlerle birlikte toplanması gerekmektedir. Üzümler asma yapraklarından ayrılmadan, karanlık ve serin olan odanın tavanına ip ve çivi kullanılarak asılmalıdır. Bu şekilde üzümler dört aya kadar tüketilebilmektedir. Bu işlem sırasında üzümler kesinlikle birbirleri ile temas etmemelidir. Asılan üzümlerde çürük ve güneş yanığı da bulunmamasına özen gösterilmelidir.

Derin Dondurucuda Saklama

Üzümlerin evde en kolay şekilde muhafaza edilmesi, buzdolabı ve derin dondurucu ile gerçekleşebilmektedir.

  • Saklanacak olan üzümler konmadan önce buzdolabının temizliğine azami dikkat gösterilmesi gerekmektedir.
  • Buzdolabı raflarından birine iri delikli temiz bir bez serilir, ardından üzümler birbirine değmeyecek şekilde bu bezin üzerine yayılır. Üzüm taneleri arasında çürük olması halinde sağlam tanelerin de hemen çürüyeceği unutulmamalıdır.
  • Üzümlerin derin dondurucuda saklanabilmesi de mümkündür. Bunun için üzüm taneleri, üzüm sapından ayrılıp çok iyi şekilde yıkanmalıdır. Çünkü özellikle bağ üzümlerinde örümcek ya da salyangoz gibi hayvanlar, taneler arasına yuva yapabilmektedir.
  • Yıkanıp ayıklanan üzümler bir saklama kabına konmalı ve derin dondurucuya yerleştirilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.