Bilgi Yeriniz

Paslanmış Vida Nasıl Sökülür?

17.05.2018
4.284
Paslanmış Vida Nasıl Sökülür?

Vidalar, kullandığımız birçok eşyanın sağlam olmasının en büyük etkenlerindendir. Vidalarınız paslandığı zaman ise, doğal olarak eşyanızın sağlamlığı konusunda problemler yaşamanıza sebep olabilmektedir. Bu nedenden dolayı eşyaların vidalarının sık sık kontrol edilmesi ve paslanmış ise değiştirilmesi gerekmektedir. Fakat paslanmış vidaların değiştirilmesi normal vidalara göre biraz daha zor olabilmektedir. Genellikle vida yerine, paslandığından dolayı yapışmıştır ve çıkarılması oldukça güç bir hal almıştır.

Bilmeniz gerekir ki, paslanmış vidaları yerinden çıkarmak çoğu zaman zahmetli bir işlem olabiliyor. Paslanma hava ile metallerin teması sonucunda oluşan kimyasal bir tepkime olduğundan maalesef engel olunması neredeyse imkansızdır ancak yavaşlatılabilir. Siz de vidaların paslanmasını yavaşlatmak için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Paslanmış Vidayı Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Paslanmış vidayı çıkartmada aşağıda belirttiğimiz adımları takip edebilirsiniz.

1-)Tornavida

Tornavida ile paslanmış vidayı çıkarmak biraz zahmetli olabilir. Hatta bazı zamanlarda imkansız da sayılabilir. Bu yüzden öncelikle sıkışan vidayı ısıtmayı deneyin. Bu işlemi de tornavidanın ucunu iyice ısıtarak yapabilirsiniz. Sıcak tornavida ile vidayı ısıttığınız zaman yerinden zorlamadan, daha kolay çıkmasını sağlayacaktır.

2-)Gres Yağı Kullanın (Makine-Motor Yağı)

Gres yağı, yani makine yağı olarak da bildiğimiz yağdır. Paslanmış olan vidanın üzerine ve etrafına bol miktarda sürünüz. Fazla sürme durumunuzda ise bir peçete ya da pamuk yardımı ile fazla olan kısmı alabilirsiniz. Sonrasında ise işlem yapmadan önce bir süre yağın emilmesini bekleyin, bekleme işleminin daha kısa sürmesini istiyorsanız, biraz daha yağ sürebilirsiniz. Daha sonrasında ufak bir çekiç yardımı ile üzerine hafifçe vurup vidayı yerinden oynatmaya çalışın. Vida hafifçe yerinden oynamaya başladığı zaman, tornavida yardımı ile yavaş hareketler ile sökebilirsiniz.

3-)Oksijenli Su

Paslanmış vidaları çıkarmak için kullanacağımız üçüncü alternatif yöntem ise oksijenli sudur. Bu yöntem daha çok ustaların kullandığı bir yöntemdir. Burada yapmanız gereken sadece paslanmış vidanın üzerine birkaç damla oksijenli su dökmek. Daha sonrasında ise tornavida yardımıyla ya da eliniz ile paslanmış vidayı yerinden sökebilirsiniz.

4-)Pas Gevşetici

Alternatif olarak kimyasal bir ürün olan pas gevşetici, ürün bağlantı cıvata somun arasında bulunan pası çözüp gevşeterek kolay bir şekilde sökülmesini sağlayan bir kimyasaldır. Gevşetme özelliğinin yanı sıra pastan koruma ve yağlama özelliği de bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken pas gevşeticiyi sıkışmış paslı vidanın üzerine sıkmak. Biraz bekledikten sonra pası attığını göreceksiniz. Sonunda ise tornavida yardımı ile vidayı yerinden sökebilirsiniz.

Vidaların Paslanmaması İçin Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

Paslı vidaların hayatımızı ne kadar zorlaştırdığından bahsettik. Bu durumu hafifletmek için vidalara bakım yapmanın önemli bir konu olduğuna değinmek isteriz. Bakım olarak çok fazla alternatif seçeneklerimiz olmasa da özellikle çok fazla söküp taktığımız eşyalarda, örneğin taşınabilir dolabı ele alalım, en az 3 ayda bir olmak üzere muhakkak yağlamak gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.