Plastik Kokusu Nasıl Geçer?

Plastik Kokusu Nasıl Geçer?
27 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 3.746 kez okundu.

Yeni satın alınan plastik eşyalarda yoğun bir plastik kokusu olur. Bu koku, bu kapların kullanımı esnasında besinlere geçerek, bu besinlerin tadını bozabilir. Aynı zamanda kişileri rahatsız da edebilir.

Plastik malzemeler; saklama kapları, çerezlikler ve daha birçok amaçla kullanılmaktadır. Her ne kadar zararlı olduğu bilinse de plastik kapların pratik olması, aynı zamanda kullanım alanlarının geniş olması ve dayanıklılığının fazla olması gibi nedenlerle mutfaklarda sıklıkla tercih edilmektedir. Plastik kaplarda yer etmiş bu rahatsız edici kokunun yok edilebilmesi için bazı yöntemler uygulanabilir.

Plastik Kokusunu Giderme Yöntemleri Nelerdir?

  • Satın alınan plastik kabın içinde yer eden ağır plastik kokusu, kullanım esnasında kişileri rahatsız edebilir. Aynı zamanda bu koku ve bu plastikler, sağlığı da tehdit edebilmektedir. Bu nedenle ilk olarak yeni bir plastik kap satın alındığında, bol miktarda su ile yıkanmalıdır. Yine bu kapların içerisine su konularak bir süre bekletilebilir de. Bekletme sonrasında kaplar, deterjan kullanılarak yıkanmalı ve bol su ile durulanmalıdır.
  • Plastik kokusunun giderilmesinde kullanılan bir başka yöntem de mutfakta hem yemeklerde hem de temizlikte kullanılan sirke kullanımıdır. Bakteri ve mikropların kırılmasını, ortadan kaybolmasını sağlayan sirke, plastik kaplardaki kokunun giderilmesi için de rahatlıkla kullanılabilir. Bunun için plastik kap içine bir miktar su konur, ardından bu suya birkaç damla sirke damlatılır. Bir süre bu şekilde bekleyen plastik kap, bol su ile durulanır.

Gazete Kağıdıyla Kokulardan Kurtulun

Gazete kağıdı, birçok işe yarayan, oldukça kullanışlı bir malzemedir. Aynı zamanda plastik kaplardaki kötü ve ağır kokuların ortadan kaldırılmasında da ciddi bir etki yarattığı bilinmektedir. Bunun için yapılması gereken işlem oldukça basittir. Plastik kap içerisine, birkaç parça gazete kağıdı küçük parçalar halinde konur ve kabın kapağı kapatılır. 10 dakika bekletme işleminden sonra, plastik kabın kapağı açılır, gazete kağıtları çıkarılır ve kap güzelce, bol su kullanılarak durulanır. Kuruduktan sonra plastik kokusundan eser kalmadığı görülecektir.

Plastik kaplardaki mevcut kokunun giderilmesi her zaman mümkün olmayabilir. Bunun nedeni ise bazı kapların plastiğine katılan malzemelerin zararlı içerikte olmasıdır. Bu durumda, bu malzemenin kullanılmaması gerekir. Aksi halde sağlık açısından riskli durumlar ortaya çıkabilecektir. Yine de son bir deneme için tuz ile de kokunun giderilmesi sağlanabilir. Kötü kokusu gitmeyen plastik kapların mutfakta kullanılması tavsiye edilmez, özellikle de uzun süreli olarak besinlerin bu kaplar içinde bekletilmesi, bu besinlerdeki değerin de ölmesine yol açacaktır. Sağlam ve kaliteli olarak üretilen plastik malzemeler dışındaki plastikler kullanılmamalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git