Bilgi Yeriniz

Mayonez Lekesi Nasıl Çıkar?

05.07.2018
3.191
Mayonez Lekesi Nasıl Çıkar?

Mayonez ve ketçap en çok kullanılan soslar arasında yer alır. Dışarıda fast food tüketirken, evde yapılan kızartmalarda bu iki sos insanların olmazsa olmasıdır. Özellikle kızartılmış patatesin yanında muntazam olur. Yemek yerken bazen hepimizin acele ettiği zamanlara denk gelebiliriz. Bu gibi zamanlarda istenmeyen lekelerin oluşması da kaçınılmaz oluyor.

Mayonezin yapısında yağ bulunur. Yağ lekeleri, çıkması zor lekeler arasında yer alır. Fakat her ne kadar zorlu gibi gözükse de hemen müdahale edildiğinde, her zorlu leke ile baş edilebilir. Mayonez lekesini çıkarmak için aşağıdaki yöntemlerden birini veya birkaçını uyguladığınızda tamamen kurtulabilirsiniz.

Mayonez Lekesinden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

1.Yol: Bulaşık Deterjanı

İlk olarak bir bıçak veya spatula yardımıyla dökülen mayonezin üstte kalan kalan kısmını sıyırmalısınız. Bu işlemi yaparken etrafa daha çok yaymaya dikkat etmelisiniz. Zira küçük bir bölge ile uğraşmak, büyük bölgeye göre daha kolaydır. Dikkatlice mayonezin üstte kalan kısımlarını yavaş yavaş alınız. Hepsini aldıktan sonra, lekeli bölgeye yağ çözücü özelliği kuvvetli olan bir bulaşık deterjanı dökünüz. Fakat normal sıvı bulaşık deterjanı da işinizi görecektir.

Ardından elinizde hangisi varsa, bu sıvı bulaşık deterjanını lekenin üzerinde 10 veya 15 dakika arasında bekletiniz. Lekeye bağlı daha da bekletebilirsiniz. Ardından lekenin olduğu bölgeyi soğuk su ile iyice durulayın, çıktığını göreceksiniz. Eğer çıkmamışsa, daha çok bekletmeniz gerekiyor demektir.

2. Yol: Çamaşır Deterjanı

Bulaşık deterjanı için izlenilen yol bu yöntem için de geçerlidir. Öncelikle mayonezin fazlası etrafa yaymadan dikkatlice alınmalıdır. Ardından lekeli olan bölgeye çamaşır deterjanı dökülür. Biraz bekletildikten sonra soğuk suyun altında güzelce durulanır. Eğer leke hala çıkmamışsa, çamaşır deterjanını daha çok dökerek ve bekleyerek lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

3. Yol: Amonyak

Bu yöntemi uygularken, maske takabilirsiniz. Çünkü çıkardığı havayı solumamanız sizin için daha iyi olacaktır. Öncelikle su ve amonyak içeren bir karışım hazırlayınız. Ardından bu karışımı leke üzerine dökerek, ovalayınız. Daha sonra perkloretilen(yanıcı olmayan bir kimyasal maddedir) ile fazla bastırmadan silmelisiniz. Son olarak da isteğe bağlı olarak şampuan ile yıkabilirsiniz.

4.Yol: Kuru Temizlemeci

Yakınınızdaki bir kuru temizlemeciye sormakta da fayda vardır. Kuru temizlemeciden bilgi aldıktan sonra tavsiye edeceği benzol ve benzerini uygularken çok dikkatli olmalısınız. Bu işlem esnasında mutlaka sigara ve ateşi bulundurmamalısınız. Ayrıca işlem sırasında içeriyi olabildiğince havalandırmanızda fayda vardır.

Hemen müdahale edilmediğinde her leke zorlaşır. Bu nedenle mümkün olabildiğince hemen temizlik adımlarına geçmek de her zaman fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.