Bilgi Yeriniz

Paslanmış Para Nasıl Temizlenir?

06.05.2018
3.171
Paslanmış Para Nasıl Temizlenir?

Madeni paralar, günlük yaşantımızda sıklıkla kullandığımız sık sık da çeşitli nedenlerle kullandığımız bir malzemedir. Bazı kişiler madeni paraları koleksiyon oluşturmak için de kullanmaktadır. Normalde ilk üretildiğinde oldukça parlak olan madeni paralar, zamanla çeşitli yüzeylere temas ederek parlaklıklarını yitirmektedir. Bazı madeni paralarda da paslanma belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Yaşam için gerekli olan madeni paralar, temiz değildir ve ellerle sürekli teması da çeşitli mikropların vücuda girmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda çevresel etkilerle paslanan madeni paralar, mutlaka temizlenmeli ve daha sonra kullanılmalıdır. Pratik yöntemlerle madeni paraların temizliği kolaylıkla yapılabilmektedir.

Madeni Para Temizliği

Madeni para temizliği, olması gereken bir uygulamadır. Bunun için ilk olarak madeni paraların üst yüzeyine tazyikli su tutmak işe yarayacaktır. Bu, paralar üzerinde biriken kir ve tozların ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Bu işlem sonrasında paralar bir müddet ılık sabunlu suda bekletilmelidir. Suya daha sonra bir miktar daha deterjan eklenebilir. Suyun içinde bekletilen madeni paralar, birer birer ovalanmalıdır. Son olarak, madeni paraların üzerine yapışan kirlerin çıkması için paralara sert kıllı bir fırça ile temizlenmelidir.

Pas Lekesinin Temizliği

Paslanan madeni paraların temizlenebilmesi için bazı yöntemler uygulanabilmektedir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • Paslanan paraların temizlenebilmesi için tuz ve sirke kullanılabilir. Bu yöntemle temizleme işlemi sonrasında para üzerindeki pas lekeleri tamamen ortadan kaybolacaktır. Bu yöntemin uygulanabilmesi için bir su bardağı kadar sirke, bir su bardağı tuz bir leğen ya da bir kova suya eklenir. Tüm malzemeleri karıştırılır ve paralar bu karışımın içine atılır. Paralar bu karışımın içinde beş on dakika kadar bekletildikten sonra, suyun içinden çıkarılır ve daha sonra da durulanır. Duruladıktan sonra paralar kurulanmalıdır aksi halde yeniden paslanma söz konusu olabilir.
  • Madeni paralar üzerinde zamanla oluşan pas lekelerinin çıkarılması için bulaşık deterjanı da kullanılabilmektedir. Bu yöntemin uygulamasında bir miktar bulaşık deterjanı, bir diş fırçası üzerine dökülür ve daha sonra paralar teker teker bununla fırçalanır. Daha sonra fırçalanan paralar durulanır ve kurulanır. Pas lekeleri ortadan kalkar.
  • Temizleyici bir yöntemi bulunan limon suyu da pas lekelerinin çıkarılması için tercih edilen bir başka yöntemdir. Bir bardak limon suyu, plastik bir kabın içine dökülür. Limon suyunun içine su eklenmesi, etkisini azaltacağı için tavsiye edilmez. Bu nedenle yalnızca limon suyunun içine paralar doğrudan atılmalıdır. 30 saniye ya da 1 dakika kadar bekletilen madeni paralar daha sonra limon suyunun içinde çıkarılır ve suyla durulanır. Kurulanarak kullanılmaya hazır bir hale gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.