Bilgi Yeriniz

Silikon Lekesi Fayanstan Nasıl Çıkar?

12.05.2018
4.468
Silikon Lekesi Fayanstan Nasıl Çıkar?

Silikon, dolgu ve tadilat işlerinde çok tercih edilen bir malzemedir. Çok iyi yapıştırma özelliğine sahiptir ve oldukça kolay kurur. Silikon, tabancası ile ya da başka yollarla oldukça kolay uygulanabilir. Yalıtım gereken yerlerde iyi yalıtım sağlayabilir ve farklı yüzeyleri birleştirmede de tercih edilebilir. Silikon, suda erimeyen bir madde olduğu için örneğin camların pervazlarının ya da pimapenlerin hava alan yerlerini yalıtmada oldukça iyidir.

Silikonun kullanım alanlarından yaygın olan birkaçı da mutfak ve banyodur. Mutfak ve banyonun herhangi bir bölümüne silikon sürüldüğü esnada, fayanslara silikon dökülebilir ve leke yapabilir. Çok iyi yapışkan özelliği sebebiyle, fayans gibi yüzeylere de çok iyi tutunabilen silikonu sökmek bazen zorlayıcı olabilir. Bu yüzden silikonu fayanstan sökmeye çalışırken, fayansa zarar gelmemesine dikkat etmek gerekir. Silikonu fayanstan temizleme işlemi, silikonun kuruyup kurumamış olmasına göre değişiklik gösterir.

Silikon Lekesi Fayanstan Nasıl Çıkar?

  • Silikon Henüz Kurumamış ise: Eğer silikon, temizlemek istenen bölgeye henüz temas ettiyse, hala sıvı yapıdaysa, temizliği kolay olacaktır. Silikonun sıvı halde bir bulaşıcılığı olmadığı için leke etrafa yayılmaz. Su ile ıslatılmış bir temiz bez ya da ıslak mendil, henüz kurumamış silikon lekesini çıkarmada yeterli olacaktır. Seçeceğiniz bezin kolay temizlenebilir bir bez olmasına da dikkat edin.
  • Silikon Kurumak Üzere iken: Silikon kurumak üzereyse, ıslak bez ya da ıslak mendil yeterli olmayacaktır. Deterjanlı bir bez ile silmeniz gerekecektir.
  • Silikon İyice Kurumuşsa: Kurumuş silikon biraz zorlayıcı olabilir. Bu durumda, maket bıçağı ya da jilet gibi kesici aletleri zemine yanlamasına sürterek silikon yüzeyden çıkarılır. Silikonu kazıma işlemi sırasında eldiven takmakta fayda vardır. Sivri aletler, silikon lekesini fayanstan kolayca çıkarabilirler fakat bu, fayansta çizilmelere ya da çatlamalara yol açabilir. Bu sebeple zorunda kalınmadıkça bu yöntem kullanılmamalıdır. Fayanstaki silikon lekesine mümkün olduğunca çabuk müdahale edilirse, temizliği kolay olacaktır. Bu yöntemin bir alternatifi de silikon sökücü kimyasal maddelerdir. Onun dışında, eczanelerde satılan izopropil alkol ile de silikonu çıkarabilirsiniz. İzopropil alkol, kurumuş silikonu yumuşatacaktır. Kimyasallar, işlemi daha hızlı ve kolay yaparken, zemine de zarar vermeyecektir.

Şeffaf Silikon Nasıl Temizlenir?

Tadilat işlerinde kullanılan silikon türlerinden biri de şeffaf silikondur. Şeffaf silikon, genellikle uygulanacağı bölgede görünmesi istenmediği için tercih edilir. Şeffaf silikonun da temizleme yöntemleri normal silikon ile aynıdır. Ancak şeffaf silikon şeffaflığından ötürü bulaştığı bölgelerde kimi zaman zor ayırt edilir. Bu sebeple temizliği yapılırken dikkatli bakmak gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.