Bilgi Yeriniz

Lohusayken Saç Boyanır mı?

14.04.2018
3.984
Lohusayken Saç Boyanır mı?

Lohusalık dönemindeki pek çok çiçeği burnundaki annenin merak ettiği konuların başında “lohusayken saç boyanır mı?” sorusu gelmektedir. Kadınlar arasında çok tartışılan bir konu olan bu dönemde saç boyama işleminin zararlı olup olmadığını ve lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler konularını sizler için derledik.

Lohusalık Dönemi Nedir?

Doğum sürecinin ardından başlayan dönem, lohusalık dönemi olarak bilinir. Doğumdan itibaren olan evrede yaklaşık 6 hafta boyunca devam eden lohusalık dönemi, kadınlar açısından hamilelikten sonraki en zorlu evrelerden biridir.  Bu evrede hamilelikte kadın vücudunda meydana gelmiş hormonal değişimler, eskiye dönmeye başlar ve bu durum kendisini bir takım fizyolojik bulgularla belli eder.

Lohusalık Döneminde Saç Boyanır mı?

Lohusalık döneminde saç boyanıp boyanamayacağına dair net bir bilgi olmasa da, bu dönemde annenin saç boyaması pek önerilmez. Anne lohusa evresinde kendisini estetik açıdan hoş bulmaz ve bunalıma girebilir. Bundan ötürü kendinde değişiklikler yapmak ister ve kadınların bu konuda en çok tercih ettikleri çözüm; saç boyatmaktır.

Fakat saç boyatmak lohusa döneminde sanıldığından daha tehlikeli olabilir.  Bunun nedeni ise; bu evrede anne ile temas eden kimyasal ürünlerin, anne sütüne de etki ederek dolaylı olarak bebeği olumsuz açıdan etkileyebileceği ihtimalidir. Bu sebepten ötürü lohusalık döneminde saç boyamamakta, bu evreden sonra bu tarz eylemlere girişmekte fayda vardır.

Saç boyaları etkili ve tesirli kimyasal ürünler olduğundan anneden bebeğe geçme ihtimali yüksektir. Bu yüzden en azından hamilelik sürecinden sonraki ilk 2-3 ay boyunca saç boyama gibi eylemlerden uzak durulması önerilir.

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Lohusalık döneminde annenin dikkat etmesi gereken konuların başında dikişler gelmektedir. Uzmanlar tarafından verilmiş anestezik kremler bu süreçte kullanılabilir. Ayrıca dikiş ağrılarını dindirmek için ılık duşta tavsiye edilenler arasındadır.
  • Bu süreçte kanama ve akıntıda dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Kadının düzenli olarak kullandığı iç çamaşırı ve pedini değiştirmesi önerilir. Bu sayede olası enfeksiyon ihtimalinin de önüne geçilmiş olur.
  • Doktor muayenesi ve kontrollerini aksatmayın. Düzenli olarak hem annenin hem de bebeğin bu evrede doktor kontrolüne gitmesinde yarar vardır.
  • Lohusalık döneminde anne kendisini güzel ve estetik bulmadığından depresyon görülme ihtimali yüksektir. Bu süreçte annenin bu dönemin geçici olduğunun farkında olmasında ve fazla kilolarından da kısa süre içinde kurtulacağının bilincinde olmasında fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.