Bilgi Yeriniz

Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması

20.03.2018
11.450
Kan Değerlerinin Yüksek Çıkması

Kan değerlerinin yüksek çıkması, ciddi bir sağlık sorununa işaret etmese de bazı durumlarda riskli olabilmektedir. Hemogram testi ile yapılan hemoglobin ölçümleri sonucunda kişinin kan değerlerinin tespiti sağlanır. Her ne kadar bir rahatsızlık olarak kabul edilmese de kan değerleri yüksek çıkan kişiler, günlük yaşamlarında ciddi sorunlar yaşayabilmektedir. Bu nedenle kan değerlerinde dengenin sağlanması çok önemlidir.

Yüksek Kan Değeri Belirtileri Nelerdir?

  • Bağışıklık sisteminde zayıflık, kan değerlerinin yüksek olmasının belirtilerinden bir tanesidir. Yapılı ya da zayıf bedensel özellikle sahip olup olmaması fark etmeksizin kişilerde özellikle kış dönemine girerken ve ilkbahar döneminde sürekli olarak nezle ve grip türü rahatsızlıklara yakalanma olasılığı söz konusudur. Bahsi geçen bu grip ve nezle türü rahatsızlıklar, haftalarca devam edebilir ve iyileşme sürecine girilmediğinde, daha ciddi rahatsızlıklar gündeme gelebilir.
  • Her kişide görülmese de, kan değerlerinin yüksek olduğuna işaret eden bir diğer belirti ise baş dönmesidir. Yüksek kan değerlerine sahip olan kişi sık sık baş dönmesi sorunu ile karşı karşıya kalabilir.
  • Kan değerlerinin yüksek olması, bazı kişilerde ise çeşitli organlarda ağrı ile ortaya çıkar. Aynı zamanda ayaklarda sürekli ateş basması ve sıcaklanma gibi durumlar da kişinin kan değerlerinin yüksek olduğunun belirtileri arasında yer almaktadır.

Kan Değerlerinde Yüksekliğin Nedenleri Nelerdir?

Vücudun susuz kalması, kişinin çok fazla sigara tüketmesi, uyku apnesi gibi sorunlar ya da alışkanlıklar nedeniyle kan değerleri yükselebilir. Sporcuların yüksek performans sağlamak için kullandıkları ilaçların bazıları, fiziksel olarak bedenin çok fazla zorlanması ve KOAH türü rahatsızlıklar yine hemoglobin yükselmesi nedenleridir.

Özellikle;

  • Kalp hastalıkları,
  • Diyabet,
  • Kemik iliği rahatsızlıkları,
  • Bağırsaklarla ilgili sorunlar,
  • Karaciğerde ortaya çıkan kanser ya da diğer hastalıklar kan değerlerinin yükselmesinde etkili olmaktadır.

Kan Değerlerinde Yüksekliğin Tedavisi

Kan değerlerinde yükselmeden şüphelenen bir kişinin, derhal dahiliye bölümüne başvurması ve kan testi yaptırması gerekmektedir. Kanda bulunan hemoglobin miktarının tespit edilmesinden sonra uygun bir şekilde tedavi uygulamalarına başlanır. Su tüketimi, hemoglobinde düşüşü sağlayan etkili bir yöntemdir. Kan değerlerinde yükseklik çıkan bireylerin, günde minimum 2 litre su tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Kan değerlerinde fazlalık olan kişilerin sigara tüketiminden uzak durması önemlidir. Sigaranın yoğun olarak kullanımı, kan seviyesini artırıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda da bedendeki oksijen miktarı da sigara kullanımı ile birlikte azalır. Bunların yanı sıra 6 ayda bir düzenli olarak kan vermek, kan değerleri yüksek çıkan kişilerin rahatlamasını ve kan değerlerinin dengelenmesini sağlaması bakımından tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.