Koltuktaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Koltuktaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?
23 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.198 kez okundu.

İşten geldiğimizde evimizde kendimiz ilk bıraktığımız, stresimizi ilk attığımız yerdir koltuklar. Ayrıntı gibi dursa da, hayatımızda önemli bir yerdedirler. Koltuklarımızın rahatlığı da bu denli önemlidir.

Koltuklar konforumuz için bu kadar çok şey ifade ederken onların temizliği, kokusu da oldukça önemlidir. Zaman içinde koltuklar bakımsız kaldıkları takdirde ya da evde çok rutubet olması halinde, koltuklar da rutubet kokusu yaymaya başlayabiliyorlar.

Bu rutubet kokusundan kurtulmak ise birkaç etkili yöntemlerle oldukça kolaydır. Evde uygulayabileceğiniz bu yöntemlerden aşağıda detaylıca bahsedilmektedir.

Koltuktaki Rutubet Kokusu Nasıl Geçer?

1-)Koltuklar İçin Kimyasal Temizleyici

Eğer bu yukarıdaki yöntemler ile uğraşmak istemiyorsanız, koltuklar için büyük marketlerde satılan temizleyici spreyler bulunmaktadır. Bu rutubet kokusunu gidermede size oldukça yardımcı olacaktır.

2-)Sirke – Su – Limon

Koltuktaki rutubet kokusunu giderirken de yine birçok konuda olduğu gibi sirke ve limondan yardım alabiliriz. İlk olarak yapmamız gereken bir kabın yarısına kadar ılık su doldurun. Doldurduğunuz suyun üzerine bir çay bardağı kadar sirke ve yarım çay bardağı kadar ise limon suyu ilave edin ve karıştırın.

Oluşturduğunuz karışımla temiz bir bezden yardımı ile koltuğunuzu güzelce ovalayarak silin. Tercihinize bağlı olarak, silme işleminin ardından sevdiğiniz kokuları az miktarda su ile karıştırıp bir kez daha silerseniz, koltuğunuzun daha güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemin ardından koltuğunuzu kurumaya bırakın.

3-)Karbonat ve Limon

Karbonat ve limon, ikisi bir araya geldiğinde temizlik de oldukça etkili bir yöntemdir. İlk olarak yaklaşık yarım su bardağı karbonat ile bir çay bardağı limon suyunu ve yarım litre kadar suyu bir kabın içinde iyice karıştırmanız gerekmektedir. Oluşturduğunuz karışım ile temiz bir bezden yardım alarak koltukları ovalayarak güzelce silin. Sildiğiniz koltuğunuzu nemli ve temiz bir bezle tekrar güzelce silin. Daha sonra koltuğunuzu kurumaya bırakabilirsiniz.

4-)Sabun ve Su

Burada dikkat etmeniz gereken, renkli sabunlar bazen eşyalar üzerinde renk bırakma özelliği taşıyabiliyor. O yüzden tercihiniz beyaz sabun olmalı.

İlk olarak bir kabın yarısına kadar su doldurmanız gerekmektedir. Su doldurduktan sonra bir adet beyaz sabununu su yardımı ile iyice köpürtün ve karıştırın. Oluşturduğunuz karışım ile temiz bir bezden yardım alarak koltuk yüzeyini iyice ovalayarak silin. Silme işleminin ardından temiz ve nemli bir bez ile koltuğun yüzeyini bir kez daha silmeniz gerekmektedir. Silme işleminin ardından koltuğunuzu kurumaya bırakabilirsiniz.

5-)Beyaz Sirke ve Su

Bu yöntemin etkisini daha çok hissetmek isterseniz elinizde var ise boş sprey şişe gerekmektedir. Yaklaşık çay bardağı kadar sirke ile ya da sprey kutunuzun hacmine göre göz karar sirke fazla olacak şekilde su ile karıştırın. Hazırladığın solüsyonu kokunun olduğu bölgelere sıkın ve kurumasını bekleyin. Koltuğunuz deri ise birkaç dakika sonra kurumasını beklemeden silin. İşlemi koku gidene kadar tekrarlayabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git