Bilgi Yeriniz

Kararmış Tencere Nasıl Temizlenir?

07.05.2018
2.245
Kararmış Tencere Nasıl Temizlenir?

Genellikle yemeğin dibi tutması ya da çok uzun süreli kullanım sonucunda, tencerelerin dibinde kararma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu kararmanın temizlenmesi için kullanılabilecek bir takım kolay uygulamalar bulunmaktadır.

Kararmış Tencere Nasıl Temizlenir?

1-)Bulaşık Deterjanı ve Bulaşık Kapsülü

  • Bulaşık deterjanı, zaten tencerelerin yıkanması için kullanılan bir malzeme olduğu için kararmaların temizlenmesinde de rahatlıkla kullanılabilir. Bunun için tencerenin içine kararmalar geçecek kadar su konur, ardından içine bir miktar bulaşık deterjanı eklenerek iyice köpürmesi sağlanır. Bu şekilde tencere ocağa konur ve kaynatılır. Kaynamanın etkisi ile yanık lekeleri ve kararmalar yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.
  • Aynı yöntem bulaşık makinesi kapsülü ile de uygulanabilir. Kararan bölgenin üstüne çıkacak kadar su eklenen tencerenin içine bir adet bulaşık makinesi kapsülü atılır ve bu şekilde tencere içindeki su 10 dakika kadar kaynatılır. Kararma çok fazla ise tencere içindeki bu su ile 24 saat kadar bekletilmelidir.
    Her iki yöntem için de durulama işlemi çok iyi bir şekilde yapılmalıdır.

2-)Çamaşır Deterjanı

Dökme demirden imal edilmiş olan tencerelerdeki kararma ve yanıklar, çamaşır deterjanı ile çok kolay bir şekilde temizlenebilmektedir. Tencerenin içine sıcağa yakın ılık su eklenir, 1 çorba kaşığı deterjan da suyun içine konur. Bu şekilde bir miktar kaynatılan tencere ovalanır ve daha sonra su dökülür.

Kararmış Tencere Temizliğinde Doğal Yöntemler

  • Yanmış tencereye kimyasal ürünler kullanmak istemeyen kişiler için doğal yöntemlerden bir tanesi, karbonat ve sirke kullanımıdır. Demliklerin temizliğinde de kullanılan bu iki malzeme, tencere dibindeki kararma sorununu kökten çözecektir. Bunun için ilk olarak tencereye bir miktar su konur ve içine yarım çağ bardağı sirke ve bir çorba kaşığı da karbonat eklenir. Daha sonra tencere kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra suyun ılık hale gelmesi beklenir ve bir sünger yardımıyla kararmalara ovalanır. Yanık nedeniyle oluşan kararmalarda, yanık kalıntıları tahta bir spatula yardımıyla kazınmalıdır.
  • Tuz ve limon suyu da yanıkların kalıntılarının temizlenmesi ve tencerenin dibindeki kararmaların yok edilmesi için kullanılabilmektedir. Bunun için ilk önce tencerenin içine bir miktar tuz konulur ve daha sonra tuzun iki katı kadar limon suyu da tencerenin içine eklenir. Tencerenin zarar görmemesi için sert tellerle ovalama işlemi yapılmamalıdır. Karışım bir süre bekletilmeli ve bulaşık süngerinin yumuşak kısmı ile ovalama işlemi yapılmalıdır.
  • Yanık kalıntıları, işlemlerden önce tahta bir kaşık yardımıyla temizlenmelidir.
  • Tencere bir gece suda bekletilmelidir. Yumuşayan kalıntıların ve kararmaların temizlenmesi bu sayede çok daha kolay olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.