Bilgi Yeriniz

Sert Poğaçalar Nasıl Yumuşatılır?

27.04.2018
9.085
Sert Poğaçalar Nasıl Yumuşatılır?

Çay saatlerinde, misafir ziyaretlerinde en sık başvurulan atıştırmalıklardan bir tanesi de poğaçalardır. Herkes tarafından sevilerek yenen ve yapılışı da uğraştırıcı olmayan poğaçalar, mutfak kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Her ne kadar yorucu olmayan bir hazırlanma sürecine sahip olsa da, yumuşak kıvamlı bir poğaça hamuru tutturmak sanıldığı kadar kolay değildir.

Kullanılan malzemeler, hamurun havayla teması gibi etkenler nedeniyle hamur kıvamı arzu edildiği biçimde ayarlanamayabilir, bu durum poğaçalar piştikten sonra kendini gösterecektir. Yine kullanılan malzemelerin de poğaçanın yumuşaklığında büyük bir rolü bulunmaktadır.

Sertleşen Poğaçalar Nasıl Yumuşatılır?

Pişirdikten sonra beklenenden çok daha sert olan ya da beklediği ve hava ile temas ettiği için bir süre sonra sertleşen poğaçalar, yeniden ilk günkü tazeliğine kavuşturulabilmektedir. Bunun için birtakım yöntemler mevcuttur.

1-)Nemli Bezle Poğaça Yumuşatma Yöntemi

Fırında uzun süre kaldığı için, kullanılan malzemelerden kaynaklı ya da hamur kıvamı nedeniyle sert olan poğaçalar, nemli bir bez kullanılarak yeniden yumuşak bir hale getirilebilir. Bunun için izlenecek adımlar aşağıda belirtilmiştir:

  • Poğaçalar piştikten hemen sonra soğumasını beklemeden nemli bir bezle tepsinin üzeri örtülür. Bezin çok ıslak değil nemli bir halde olması önemli bir ayrıntıdır.
  • Tepsi bezle iyice sarılmalı ve hava ile temas etmemelidir. Bunun için kullanılacak olan bez, büyükçe seçilmelidir.
  • Bir süre bu şekilde bekleyen poğaçalar, yumuşacık olacaktır. Bu yöntem çok sert olan börekler için de sıklıkla kullanılan pratik bir yöntemdir.
  • Poğaçalar çok sertse, nemli bezle bekletme süresi biraz daha uzatılabilir. Arada sırada sertlik dereceleri kontrol edilmelidir. Poğaçalar arzu edilen yumuşaklığa geldiğinde bez artık kaldırılabilir.

2-)Tavayla Yumuşatma

Fırından daha önceden çıkarılmış, artık soğumuş ve hava ile temas ettiği için de sertleşmiş olan poğaçalar, tavaya konularak da yumuşatılabilmektedir. Ancak poğaçalar doğrudan tavaya konup altı yakılmamalıdır. İlk olarak poğaçalar tavaya dizilmeli, daha sonra tavaya biraz da su ilave edilmelidir. Su miktarı bu aşamada önemlidir çünkü çok fazla su eklenmesi poğaçaların hamur olmasına ve dağılmasına yol açabilir. Suyun miktarı az olursa, bu defa da poğaçaların yanma ya da tabanlarının tavaya yapışma riski ortaya çıkar.

Su eklenen ve içinde poğaçalar bulunan tava, ağzı kapalı şekilde ocağa konur ve altı en düşük ısıda açılır. Birkaç dakika sonra poğaçalar kontrol edilmeli, yumuşama istenen derecede gerçekleştiğinde, ocak kapatılmalıdır. Halen yumuşamayan poğaçalar için işlem bir kez daha tekrarlanmalıdır. Aynı yöntem fırında da denenebilir.

Bunun için bir kâseye bir miktar su konur, ancak kase fırında çatlamaya karşı dayanıklı olmalıdır. Poğaçalar tepsiye dizilir ve su da fırının içine yerleştirilerek fırın çalıştırılır. Bir süre sonra poğaçalar istenen şekilde yumuşayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.