Bilgi Yeriniz

Kırmızı Biber Buzlukta Nasıl Saklanır?

17.08.2018
3.024
Kırmızı Biber Buzlukta Nasıl Saklanır?

Kırmızı biber yaz kış yenmesi oldukça zevkli, çok çeşitli alternatifler ile tüketilebilen yararlı bir sebzedir. Bu sebzenin saklanması ise sanıldığı kadar meşakkatli ve yoran bir işlem değildir. Saklanmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılardan biri, sebzenin tazeliğidir.

Kırmızı Biber Buzlukta Nasıl Saklanır?

Kırmızı biberi buzlukta saklamadan önce dikkat edilmesi gereken sebzenin taze olmasıdır. Fakat bunun dışında bir hazırlık aşaması da vardır. Öncelikle taze olarak seçmiş olduğunuz biberlerinizi akan suyun altında iyice bir yıkayın. Kullanacağınız yemeğe bağlı olarak ise yıkadıktan sonra ortadan ikiye uzunlamasına keserek içeriğindeki çekirdekleri temizleyin. Bu çekirdekler muhafaza edilirken sebzeye zarar verebilmektedir. Aynı zamanda kullanım açısından da pratik bir işlemdir. Fakat eğer dolma yapmak için saklayacaksanız, buna gerek kalmayacaktır. Yıkamanız yeterlidir.

İçini ve dışını temizlemiş olduğunuz biberlerinizi hangi yemekte ya da ne için kullanacağınıza bağlı olarak daha fazla kesebilir ya da iki parça olarak bırakabilirsiniz. Bu kesmiş olduğunuz dilimleri buzdolabı poşetine koyup hava almayacak şekilde kapattıktan sonra buzdolabınızın dondurucu kısmında rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Saklarken dikkat etmeniz gereken iki küçük temel ayrıntı ise buzluğa koyduğunuz her gıda için her zaman üzerine buzluğa koyduğunuz tarihi yazmalısınız. Yine aynı şekilde porsiyonlara bölerek buzlukta muhafaza etmeniz ise, kırmızı biberlerinizi daha uzun süre korumaya yardımcı olacaktır.

Kırmızı biber saklarken uygulanabilecek farklı yöntemlerde mevcuttur. Size alternatif olması açısından bu yöntemlerden de bahsetmemiz gerekirse;

1-)Közleyerek Saklamak

Bu yöntemde de yine öncelikle kırmızı biberlerinizi iyice bir yıkamalısınız. Yıkayıp, suyunu süzdürdükten sonra ise normal közleme işlemi yaparak, yani ocakta ya da fırında veya mangalda biberlerinizi közleyerek ayırın. İsteğinize göre yiyecekmişsiniz gibi kabuklarını soyabilirsiniz. Daha sonra ise soğumasını bekleyin ve ister bütün şeklinde, isterseniz dilimleyerek yine porsiyonlar şeklinde buzdolabı poşetlerine yerleştirerek buzdolabınızın dondurucu kısmında muhafaza edebilirsiniz.

2-)Haşlayarak Saklamak

Haşlayarak saklamak çok tercih edilen bir yöntem değildir ve aynı közleme işlemine benzemektedir. Tercihinize göre bu şekilde de muhafaza edebilirsiniz. Yine yıkamış olduğunuz biberlerinizi suyun içinde haşlayıp, haşlandıktan sonra ise süzdürerek almalısınız. Bir süre soğumasını bekledikten sonra ise buzdolabı poşetlerine hava almayacak şekilde yerleştirerek dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

Kırmızı Biber Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Alacağınız biberi yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntemler ile daha sonra tüketmek için saklamak istiyorsanız, alırken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Peki ya nasıl biberler tercih edilmelidir?

  • Öncelikle her sebzede olduğu gibi, kırmızı biberlerde de mevsiminde almalısınız.
  • Alacağınız kırmızı biberlerde sararma, yumuşama kesinlikle olmamalıdır. Bu biberlerin saklanma ömrünü kısaltmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.