Bilgi Yeriniz

Sert Dana Eti Nasıl Yumuşatılır?

14.08.2018
3.116
Sert Dana Eti Nasıl Yumuşatılır?

Dana eti gerek tek başına severek tüketilen gerekse diğer yemeklerde lezzet vermesi amacıyla sıkça kullanılan bir et çeşididir. Ancak dana eti yapısı itibari ile biraz sert bir ettir ve doğru pişirme yöntemleri kullanılmazsa sert ve kuru olur.

Dana etinin yumuşak ve lokum kıvamında olabilmesi için de belli püf noktaları ve pişirme yöntemleri vardır. En bilinen ve sıkça kullanılan yöntem dana etini marine etmek diğer adıyla terbiye etmektir.

Marine etmek, daha çok tek başına tüketilirken kullanılan bir yöntemdir. Dana etini yemeklere eklemek amacıyla pişirirken de mühürleme yöntemini kullanarak yumuşacık ve lezzetli eti elde edebilirsiniz. Şimdi sizlere dana etini mühürleme ve marine etme yöntemlerini anlatalım.

Dana Eti Nasıl Mühürlenir?

Örneğin türlü, güveç, et sote ya da etli bir sebze yemeği yapacaksınız. Kullanacağınız diğer malzemelerin kalitesi ve lezzetini etkileyecek en önemli unsur etin doğru pişmesi ve lezzetini kaybetmemesidir. Bu tür yemekleri yaparken dana etinin yumuşaklığını koruması için mühürleme işlemini yapmalısınız. Bunun için önce uygun gördüğünüz ( döküm bir tava en idealidir) tava ya da tencereyi ocağa koyunuz.

Tava iyice ısındıktan hatta kızdıktan sonra kuşbaşı doğradığınız etleri ekleyiniz. Ancak tavanın kızgın olması ve etleri koyduğunuzda cızz diye bir ses gelmesi gerekiyor. Bu aşamada su, tuz ya da herhangi bir baharat eklememelisiniz. Eti karıştırarak her yönünü de hafif kızartmalıyız. Daha sonra istediğiniz sebzeleri ekleyebilirsiniz. Bu şekilde etleri kısa bir süre kızgın tavada mühürleyin. Mühürleme işleminin amacı etin içinde bulundurduğu suyunu pişme esnasında kaybetmesini önlemektir. Pişirmeden önce mühürleme işlemini yaptığınız etleriniz yumuşak kalacaktır.

Dana Eti Nasıl Marine Edilir?

Dana etini marine etmek yani terbiye etmek, eti pişmeden önce yani çiğken marine etmeye uygun seçtiğiniz malzemelerde bir süre bekletme işlemidir. Bu malzemeler; zeytinyağı, bitkisel yağlar, süt, yoğurt, salça, şarap ve bazı baharatlardır. Bu malzemeler asit bakımından çok güçlüdür ve dana etinin içinde bulunan sinirleri marine süresince yumuşatır.

Seçtiğiniz malzemeleri bir kapta karıştırdıktan sonra etlerinizi bu sosa bulayıp eğer vaktiniz varsa bir gece buzdolabında bekletmelisiniz. Eğer vaktiniz yoksa 4-5 saat de bekletebilirsiniz. Ancak etleri ne kadar uzun süre marine ederseniz, o kadar yumuşak ve lezzetli etler elde edersiniz. Marine ettiğiniz etlerinizi döküm tava ya da ızgarada daha lezzetli pişirebilirsiniz. Marineli etlerinizi de pişirirken mühürleme yöntemini kullanmalısınız. Etlerinizin her iki yüzünü de yüksek ateş ve kızgın tavada 5-6 saniye kadar pişirip kısık ateşte normal pişirmeye devam ederseniz, mühürleme yöntemini uygulamış olursunuz.

NOT: Marine sosunuzu tekrar başka bir yemekte ya da salatalarda asla kullanmayınız. Çünkü çiğ etten sosa bulaşan bakterileri, diğer yiyeceği bulaştırmış olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.