Ceviz İçi Nasıl Saklanır?

Ceviz İçi Nasıl Saklanır?
7 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 4.670 kez okundu.

Sağlık açısından çok önemli faydaları bulunan gıdalardan bir tanesi olan ceviz, aynı zamanda yaşlanma etkilerini en aza indirme özelliğine de sahiptir. İçerisinde bol miktarda yağ ve protein bulunan cevizin, günlük olarak tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Doymamış yağ asitleri yönünden de zengin olan cevizin içerisinde Omega-3 de yer almaktadır.

Bunlara ek olarak çinko, bakır, fosfor gibi çok önemli vitamin ve mineralleri de içerdiği bilinmektedir. Ancak ceviz içi, yağlı bir tohum olduğu için bozulmaya oldukça meyillidir. Saklama koşullarına dikkat edilmemesi halinde çok kısa zamanda bozulan ya da tadı değişen ceviz, sağlık açısından da zararlı bir hale gelebilmektedir.

Ceviz, kabuğuyla saklandığında doğal bir koruma kalkanına sahiptir ve bozulması, doğrudan iç olarak saklanmasından çok daha kolaydır. Tüketim öncesinde, kullanılacak kadar cevizin kırılması tavsiye edilen yöntemdir. Kabuklu halde ceviz, 1 yıl boyunca serin bir ortamda muhafaza edilebilmekte olup, yaz aylarında bu süre 6 aya kadar düşebilmektedir.

Ceviz İçi Saklama

Kabuksuz olarak kullanımı çok daha pratik olan ceviz içi, ilk olarak kendi içinde ayrıştırılmalıdır. Ceviz içinde bulunan kararmış ya da bozulmaya yüz tutmuş olan içler ayrıldıktan sonra sağlam kalan ceviz içleri, serin ve kuru bir bölgede muhafaza edilmelidir. Mutfakta cam bir kavanoz ya da metal bir saklama kabı içinde uzun süre dayanma kapasitesine sahip olan ceviz içi, hava aldığı takdirde tadında değişiklikler meydana gelmesi nedeniyle tüketilemez. Cam bir kavanozda 6 aya kadar ceviz içleri muhafaza edilebilmektedir.

Ceviz içlerinin derin dondurucuda saklanabilmesi için vakumlu buzdolabı poşetlerinde, hava almadan bekletilmesi gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanan ceviz içi poşetleri 1 yıl boyunca rahatlıkla kullanılabilecektir.

Ceviz İçi Saklama Önerileri

  • Cevizlerin uzun bir müddet boyunca bozulmadan saklanabilmesi için ceviz içinin bulunduğu odanın sıcaklığı buna uygun olmalıdır. Sıcaklık ortalama 5 derece olduğunda, % 70’e kadar nem oranına sahip olan bir ortamda ceviz içleri 1 yıl boyunca saklanabilecektir. Sıcaklığın arttığı dönemlerde ve mevsimlerde, cam kavanozda saklanan ceviz içi mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir.
  • Mümkün ise ceviz içi tek başına saklanmalıdır. Cevizin bulunduğu rafta ya da dolabın içinde patates, elma gibi diğer besinlerin bulunması halinde cevizin yapısı bozulabilir. Aynı zamanda baharat dolabında saklanması durumunda baharat kokuları ceviz içlerine sinerek tadını bozabilmektedir.
  • Yalnızca tüketilecek kadar ceviz oda sıcaklığına çıkarılmalıdır. Cevizlerin tamamımın çıkarılması hava almasına ve kısa sürede cevizlerin bozulmasına yol açacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git