Bilgi Yeriniz

Keten Koltuk Nasıl Temizlenir?

31.07.2018
5.263
Keten Koltuk Nasıl Temizlenir?

Kirlenen kumaş eşyalarımızı genelde çamaşır makinesine atarak ya da eğer leke basit bir lekeyse elde yıkarız fakat bazı çamaşır makinesine atamayacağımız eşyalar var ki temizlemek işkence olabiliyor.

Bu eşyaların başını koltuk takımları çekerler. Artık insanlar eskisi gibi sofra yerine yemek yemek ya da bir şeyler içmek için bilgisayarın yanında ve televizyonun karşısındaki rahat ve yumuşak koltuklarını tercih ediyorlar. Bu da koltuklarda oluşabilecek inatçı lekelere davetiye çıkarabiliyor. Peki koltuklara zarar vermeden bu lekeleri nasıl çıkarabiliriz gelin hep beraber öğrenelim.

Koltuktaki Yemek Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuklardaki yemek lekelerini çıkarmak için öncelikle bilmeniz gereken birinci kural çamaşır suyu kullanmamak olacaktır. Eğer evinizde sulu süpürge makinesi var ise koltuğu su ve sabunla silip sonrasında süpürge ile kuruyana kadar ıslak bölgeyi çekmeniz yeterli olacaktır. Eğer leke ilk aşamada çıkmazsa, 2 defa daha deneyebilirsiniz. Üçüncü denemede mutlaka çıkacaktır.

Leke çıkarmada bir diğer yöntem ise saç spreyi ve pamuk kullanarak leke çıkarma yöntemidir. Bu yöntemde yapmanız gereken tek şey lekenin olduğu bölgeye saç spreyi sıkarak lekeyi yumuşatmanız ve pamukla emdirerek silmeniz gerekir. Bu yöntemi yemek lekelerinin yanı sıra mürekkep lekelerinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Keten Koltuklar Nasıl Temizlenir?

  • Keten genel olarak günümüzde koltuk takımlarında sıklıkla karşılaştığımız, esnemeyen pamuk ve doğal elyaftan yapılan bir tür kaplama malzemesidir. Esnemediği için temizlenmesi diğer kumaşlara göre daha kolaydır. Keten koltuklar halı gibi özellik gösterir ve yıkanma yöntemleri ikisi için de hemen hemen aynıdır.
  • Akla gelen ilk yöntem arap sabunu kullanmak olacaktır. Arap sabununu su ile karıştırıp lekenin olduğu bölgeye direkt olarak uygulayabilirsiniz. Arap sabununun yanı sıra sirke ve amonyak da kullanılabilir fakat çok az miktarda olması gerekir. Çünkü sirke ve amonyak asidik ağartıcı kimyasallardır, temizlediğiniz bölgeye temiz olmaktan çok uzak bir görüntü kazandırabilir. Eğer leke eski ve kurumuş bir leke ise sıcak su kullanmanızda fayda var. Sıcak su lekeyi yumuşatacak, arap sabunu ise lekeyi çıkaracaktır. Leke çıktıktan sonra koltuklarınızı yumuşatıcı ve soğuk su kullanarak temizleyiniz.
  • Son olarak koltuğu kurutmanız gerekecektir, fakat bu kurutma işlemini saç kurutma makinesiyle ya da kendi haline bırakarak yapmamanız gerekmektedir. Çünkü koltuğun içindeki süngerler, suyu kendi içine hapsedecek ve koltuğa oturduğunuzda suyu bırakacaktır. Bu da koltuğun koku yapmasına neden olabilir. Bu sorunu çözmenin en basit yöntemi elektrikli süpürgeyle çekmek olacaktır. Eğer sulu süpürgeniz varsa rahatlıkla kurutma işlemi için kullanabilirsiniz. Fakat torbalı süpürgeniz varsa temizleme işlemi sırasında koltuğu çok ıslatmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.