Bilgi Yeriniz

Nohut Kaç Dakikada Pişer?

06.07.2018
1.863
Nohut Kaç Dakikada Pişer?

Nohut en çok sevilen bakliyatlardan biridir. Kemik sağlığına büyük katkı sağlar. Sadece yemeğin yapılmasından ziyade salataların, çorbaların içerisine de konur.

Sonradan ilave edilen yemeklerde de mutlaka öncesinde haşlama işlemi yapılır. Haşlama yapmadan önce nohut gibi bakliyatlarda dikkat edilmesi gereken nokta 1 gün öncesinde mutlaka suya ıslatılmış olmasıdır.

Nohut süresi haşladığınız tencereye göre değişmektedir. Ayrıca aldığınız nohutun kalitesine göre de değişecektir. Bütün bu durumları ayrıntılı olarak ele alalım.

Nohut Tencerede Kaç Dakikada Pişer?

Normal çelik tencerede ya da düdüklü olmayan tencerelerde nohutun pişme süresi yaklaşık 1 saattir. Nohutun kalitesine göre bu sürede farklılıklar olabilir. Nohutun piştiğini anlamak için 1 saat sonunda bir tane nohutun tadına ve yumuşaklığına bakarak anlayabilirsiniz.

Düdüklü tencerede pişirilecek olan nohut da normal tencerede olana göre daha çabuk pişecektir. Düdüklü tencerede, bir önceki akşamdan ıslatılan nohutlar yaklaşık 20 ile 35 dakika arasında haşlanmalıdır. Dakikalar düdüklü tencerenize göre de değişebilir. Nohutun kalitesi de süreyi arttırabilir. Bu nedenle yaklaşık süreler sonunda nohut kontrol edilmelidir.

Eğer yemeklerin içerisine ekstra eklenecek malzemelerden biri nohut ise haşlama sonucunda direkt ekleyebilirsiniz. Fakat farklı yemekler yapmayı düşünüyorsanız ve nohutu fırınlamanız gerekiyorsa, okumaya devam etmelisiniz.

Nohut Kaç Dakikada Fırınlanmalıdır?

Nohutu haşladıktan sonra 25 30 dakika fırınlayarak da yemeklere hazır hale getirebilirsiniz. Nohutu fırınlayarak sadece yemeklerde değil, sağlıklı ara öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Bakliyat tüketimi sağlık açısından çok önemlidir. Farklı soslar ve ilaveler yaparak salata da yapabilirsiniz. Ya da yoğurdun yanında da tüketebilirsiniz.

Nohutun Pişirilmesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Nohut haşlanmadan önce mutlaka bir önceki akşamından suya yatırılmalıdır. Bu sürede nohutun suyuna atacağınız bir tutam karbonat ile gaz sorununuzun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca karbonat, nohutun dışındaki bazı zarları yok edeceğinden pişme süresini kısaltacaktır. Aynı zamanda nohutun daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Nohut alırken kalitesine özen göstermelisiniz. Bayat nohutların tadı kötü olacağı gibi pişirilmesi de uzun sürecektir.

Sadece nohut değil, diğer bakliyatların tüketimine de sağlık açısında özen gösterilmelidir. Önemli lif kaynağı olan nohut ve diğer bakliyatlar haftada en az bir kere tüketilmelidir. Oluşacak gastrit problemlerinin önüne geçilmesi için yemek içerisine kesme şeker de atılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.