Bilgi Yeriniz

Kaymak Nasıl Saklanır?

21.05.2018
9.274
Kaymak Nasıl Saklanır?

Kaymak, süt ürünleri grubunda yer alan ve özellikle kahvaltı masalarında sevilerek tüketilen bir besindir. Süt yağının birtakım işlemlerden geçirilmesi sonucunda oluşturulan kaymak, kemik ve kas gelişimi bakımından önemli besin kaynakları arasında yer almaktadır. Yalnızca kahvaltıda değil, aynı zamanda tatlılarda sunum yapılırken katık olarak ya da bazı yemeklerde de sıklıkla tercih edilmektedir.

Hem sağlıklı hem de bir hayli lezzetli bir gıda olan kaymağın, uzun süre muhafaza edilmesi için bazı noktalarda dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca hazır kaymaklarda katkı maddesi bulunduğu için en yapımı kaymaklar çok daha fazla sevilmekte ve bu tür kaymağın muhafazası merak edilmektedir.

Süt Kaymağı Nasıl Saklanır?

Açık sütün kaynatılması esnasında oluşan süt kaymağı, kahvaltılık olarak ya da tatlılarla sıkça kullanılmaktadır. Ancak kullanım süresi krema kaymağa nazaran oldukça kısadır, bu nedenle dikkatli hareket edilmesi gerekir.

  • Süt kaymağının saklanması esnasında en fazla dikkat edilmesi gereken nokta, saklanan ortamın sıcaklık derecesidir.
  • Sıcağa karşı dayanıklılığı az olan süt kaymağı, hiçbir şekilde ısıl işlemlerde kullanılmamalı ve sıcak ortamda bırakılmamalıdır.
  • Süt kaymağının mümkün olan en kısa sürede tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Muhafaza edilmesi için ise -1 ile 5 derece aralığında bir ısıda bekletilmelidir.
  • Bu sıcaklık sağlanan mekanlarda, birkaç gün boyunca tüketime hazır halde bekletilebilir.

Krema Kaymağı Nasıl Saklanır?

Süt kaymağı ile kıyaslandığında daha uzun bir muhafaza etme süresine sahip olan krema kaymak, yine de olabildiğince çabuk tüketilmelidir. Genellikle marketlerden satın alınan bu kaymak, ağzı açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmeli ve kapağı mutlaka sıkıca kapatılmalı, hava ile temas etmesi engellenmelidir.

Satın alınacak olan kaymak, güvenilir bir süt ürünü markasına ait olmalı ve mümkünse son tüketim tarihi dikkate alınmalı, eğer mümkünse maksimum 15 gün içinde tüketilmelidir. Son kullanma tarihine birkaç gün kala kaymak tüketilecekse, mutlaka kontrol edilmeli ve renginde ya da kokusunda bir farklılık olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Kaymağın Saklanması İle İlgili Tavsiyeler

  • Bir defa kullanılan krema kaymağı ya da süt kaymağı mutlaka buzdolabı rafına konmalıdır.
  • Kapaklı ve hava almayan bir kapta saklanması gereken kaymak, evde elde edilebilir. Bunun için sütün kaynatılması ve daha sonra cam kavanozlara henüz sıcakken doldurulması yeterlidir.
  • Süt kavanozlarının her birinin ağız kısmında bir tabaka halinde bulunan kaymak, kaşık yardımıyla alınabilir ve ayrı bir kaba konabilir.
  • Hazır kaymakların kullanılacak miktarı ayrıldıktan sonra vakit geçirmeden yeniden buzdolabına konması ve sıcak bir ortamla temasının en aza indirilmesi sağlanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.