Bilgi Yeriniz

Terlik Kokusu Nasıl Giderilir?

15.05.2018
7.335
Terlik Kokusu Nasıl Giderilir?

Evde ve yaz aylarında da dış mekanlarda rahatlığı ve kullanım kolaylığı nedenleriyle tercih edilen terlikler, farklı şekillerde ve farklı malzemelerle üretilmektedir. Uzun süreli kullanım sonrasında her cins terlikte kötü ve rahatsız edici bir koku ortaya çıkabilir. Kokular ortaya çıktığında önlem alınmadığı takdirde, koku gittikçe rahatsız edici bir boyuta ulaşacak ve terlikte kalıcı bir hale gelecektir. Terlikte oluşan kötü kokuların giderilmesi esasında oldukça kolaydır, yalnızca bazı yöntemlerin bilinmesi gerekmektedir.

Terlik Kokusunu Gidermek İçin Uygulanabilecek Yöntemler

  • Terliklerin kokmaması için mutlaka havalandırılması gerekmektedir. Bu özellikle kapalı terlikler için geçerli bir kuraldır. Havalandırılmayan terliklerin üst üste kullanımı kokunun terliğin kumaşına işlemesine ve kalıcı hale gelmesine sebep olur. Aynı zamanda, ayak sağlığını da riske atan bir durum olduğu bilinmelidir.
  • Tabanda oluşan kokuların giderilmesinden ziyade, baştan önlenmesi için kokulu tabanlık da kullanılabilir. Bu yabanlıklar kötü kokuların maskelenmesini ve rahatsız etmemesini sağlayacaktır. Bununla birlikte, ayaklardaki terleme sorunu da ortadan kalkacaktır. Ancak kullanılan tabanlıklar 2 günde bir mutlaka değiştirilmeli, yerine yenisi konulmalıdır.
  • Terliklerin uzun süre kullanılması sonucunda ortaya çıkan kötü kokuların giderilmesi için bitkisel kokular da kullanılabilir. Bunun için piyasada satılan kimyasal ürünlerin kullanımı tavsiye edilmez. Bu hazır ürünler hem ayak sağlığını riske atmakta hem de zamanla çok daha kötü bir kokuya yol açmaktadır. Bu nedenle mutlaka lavanta, karanfil gibi doğal bitkisel kokular tercih edilmelidir.
  • Özellikle kötü kokuların yer ettiği terlikler, kumaş terliklerdir. Ayağın terini içine çeken bu kumaşlarda kötü koku kaçınılmaz hale gelir. Bunun önüne geçilebilmesi için belli aralıklarla terliklerin çamaşır makinesinde yıkanması, kötü kokuların yok olmasını sağlayacaktır. Terlikler yabancı kişiler tarafından kullanıldıktan sonra muhakkak yıkanmalıdır.
    Terliklerin kokmasının önlenebilmesi için öncelikle ayak kokusunun önlenmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

  • Ayaklarda terleme nedeniyle oluşan kötü kokunun giderilmesi için ayakların düzenli olarak her gün veya her akşam yıkanması çok önemlidir.
  • Buna ek olarak vazelin ya da kokulu kremler yıkama sonrasında ayaklara sürülebilir, bu sayede hem topuk bölgesinin yumuşatılması hem de ayakların güzel kokması sağlanabilir.
  • Kokuya yol açan etmenlerden bir tanesi de nasır oluşumudur. Başka bireylere ait ayakkabıların giyilmesi mantara davetiye çıkarır. Bu gibi durumlardan mutlaka kaçınmak gerekmektedir. Ayakların ve parmak aralarının nemli kalması da mantar oluşumuna yol açmaktadır. Bu nedenle ayaklar yıkandıktan sonra çok iyi şekilde kurulanmalıdır. Ayrıca çorapların günlük olarak değiştirilmesi de ayak kokusunun oluşmasını ciddi bir oranda önleyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.