Bilgi Yeriniz

Bulaşık Sepeti Nasıl Temizlenir?

27.06.2018
5.218
Bulaşık Sepeti Nasıl Temizlenir?

Bulaşıklar her ne kadar artık bulaşık makineleri tarafından yıkanmakta ise de birçok kişi halen elde yıkamaktadır. Düzenli yemek pişen evlerde bulaşık sürekli olarak yıkanmaktadır. Bazı bulaşıklar bulaşık makinesinde yıkanmayacak kadar hassastır. Aynı zamanda teflon tava, plastik gereçler gibi ürünler elde yıkanmalıdır.

Plastik kaplar bulaşık makinesinin yüksek ısısı nedeniyle eriyebilir ya da şekil yönünden deformasyona uğrayabilir. Aynı zamanda bu tür malzemeler ısınıp eridiklerinde sağlık açısından da risk oluşturabilir.

Bunlara ek olarak keskin bıçakların da bulaşık makinesine atılmaması gerekir, aksi halde bunlar keskinliğini kaybeder ve körelir. Tahta malzeme ve bambu ürünler de kolayca içine deterjan ürünlerini çekebileceği için bulaşık makinesinde bu tür ürünlerin yıkanması sakıncalıdır.

Bulaşık Sepeti Nasıl Temizlenir?

Elde yıkanan bulaşıkların konduğu bulaşık sepetlerinin de düzenli aralıklarla temizlenmesi son derece önemlidir. Bu sepetlerin alt kısmında yer alan ve suyun birikmesini sağlayan bölümde suyun uzun süre boyunca kalması sonucunda bakteri üremesi söz konusu olabilir. Bu yüzden bulaşık sepetinin malzeme ve özelliklerine uygun olarak düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir. Bulaşık sepeti temizliğine aşağıda yer verilmektedir.

1-)Kireçten Arındırma

  • Bulaşık sepetinde zamanla kireçlenme sorunu ortaya çıkabilmektedir. Kireç çözücü ürünler bu aşamada işleri bir hayli kolaylaştıracaktır. Fakat bu tür ürünlerde kimyasal madde oranı da fazla olduğu için ahşaptan yapılan bulaşık sepetleri için kireç sökücüler uygun bir seçenek olmayabilir.
  • Ahşaptan üretilmiş olan bulaşık sepetlerinin temizliği için limon ve tuz kullanımı idealdir. Yarım limonun içine bir miktar tuz eklenerek bu malzeme ovalanarak temizliği sağlanabilir. Bunun yanı sıra sirke eklenmiş bir miktar su da ahşap sepetin bakterilerden ve kireçten arındırılmasını büyük oranda sağlayacaktır.
  • Sirke kullanımı ile temizlikte, bir miktar su ısıtılır ve birkaç dakika bekletilir. Ardından ısıtılmış durumdaki bu suyun içine birkaç kaşık kaya tuzu ile bir miktar da sirke eklenir. Karışım ılık hale geldiğinde ahşap sepet bu karışımla rahatlıkla temizlenebilir.

2-)Pastan Arındırma

Metalden üretilmiş olan bulaşık sepetlerinde en yaygın görülen sorunlardan bir tanesi, su ile sürekli temas nedeniyle oluşan paslanmadır. Bu tür malzemelerde pasların temizliği için pas sökücü kimyasal ürünler kullanılabilir. Ancak bu ürünlerin kullanımının ardından bulaşık sepetinin durulanması özenli ve dikkatli bir biçimde yapılmalıdır.

3-)Lekelerden Arındırma

Plastik bulaşık sepetlerinde su lekeleri ortaya çıkabilmektedir. Bu durum daha çok suyun kireçli olması ile ilgilidir. Bu lekelerin giderilebilmesi için krem temizleyiciler ile sepetin ovulması yeterli olacaktır. Aynı şekilde bulaşık teli ile kalıcı lekelerin tamamen giderilmesi de rahatlıkla sağlanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.