Bilgi Yeriniz

Köy Peyniri Nasıl Muhafaza Edilir?

30.04.2018
3.363
Köy Peyniri Nasıl Muhafaza Edilir?

Peynir, Türk mutfağında olmazsa olmaz bir yere sahiptir. Vitamin ve mineral yoğunluğu sebebiyle kahvaltıda tüketilmesinin dışında birçok yemeğin içine de koyulabiliyor. Ülkemizde hayvancılığın yaygın olmasından dolayı ise farklı lezzetlerde, birçok peynir çeşidi bulunmaktadır. Fakat doğallığı ve tadı sebebiyle en çok tercih edilen çeşit, köy peyniridir. Yapıldığı yere ve yapan kişiye göre çok az değişkenlik gösterebilen bu peynir, normal de tüketilen marketten aldığımız hazır peynirlere nazaran daha çok acımsı bir tada sahiptir. Çok tercih edilmesinin nedenlerinden bir diğeri de doğallığı dışında, fiyat olarak da diğer peynirler ile neredeyse aynı oluşu herkesin daha rahat tercih edebilmesini sağlamaktadır.

Bu kadar doğal olan bir peyniri aynı zamanda muhafaza etmesi de diğer hazır aldığımız peynirlere göre biraz daha zordur. Doğru koşullarda muhafaza edilmediği zaman peynir çok tehlikeli bir gıdaya dönüşebilir. Bu yazıda ise size pratik, anlaşılabilir bir şekilde köy peynirinin nasıl muhafaza edilebileceğine dair yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

Köy Peyniri Nasıl Saklanır?

1-)Son Kullanma Tarihine Dikkat Etmek

Özellikle her gıdada olduğu gibi peynirde de son kullanma tarihine veya üretim tarihine dikkat etmek gerekmektedir. Köy peynirini marketten alıyorsanız, üzerindeki etiketinde üretim ve son kullanım tarihi olmak zorundadır. Bu çok önemli bir detaydır.

2-)Köy Peynirini Buzdolabında Muhafaza Etmek

Öncelikle köy peynirini bir bütün olarak saklamaya özen göstermek gerekmektedir. Kahvaltılarda tüketeceğiniz kadarını ayırıp saklamak istediğiniz geri kalan miktarı cam bir kabın içine koyun. Hava almadığından emin olduğunuz cam kabı, buzdolabında saklayabilirsiniz. Büyüklerimiz aynı zamanda tazeliğini korumasına yardımcı olsun, rutubet oluşumunu engellemesi için peynirin bulunduğu cam kabın içerisine bir adet de kesme şeker koyarlar. Dilerseniz siz de deneyebilirsiniz.

Buzdolabında saklamada dikkat etmesi gereken önemli bir ayrıntı da, muhafaza konusunda aylarca buzdolabında saklayamayacağınız için arada bir sakladığınız peyniri de kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer dış yüzeyinde bir tabaka oluşumu gözlemlerseniz, peynirin o kısmını temizleyip, yıkayıp birkaç gün içerisinde tüketmeniz gerekmektedir.

3-)Köy Peynirini Salamura Halinde Saklamak

Salamura yöntemi, yıllardan beridir yine büyüklerimiz tarafından sıkça kullanılan bir yöntemdir. Peynirinizin büyüklüğüne göre, salamura yöntemi ile saklamak daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacaktır. Salamura yöntemi ile saklanan peyniri, yaklaşık olarak 1 yıl boyunca rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu yöntemde de yine dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı vardır, salamura yaptığınız peyniri buzdolabında saklamamanız gerekmektedir. Hatta peyniri koyduğunuz kavanozun bile kapağının çok sık açılmaması gerekmektedir.

Diğer bir detay ise salamuranızı, serin ve güneş almayan bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Son olarak bahsetmek gerekirse, salamura yaparken özellikle kullanacağınız kavanozun ya da kabın cam olmasına ve hava almamasına özen gösterin. Plastik ürünler genel olarak sağlığa uygun olmadığı gibi salamura için hiç kullanılmaması gereken bir üründür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.