Ellerde Uyuşma ve Kollarda Ağrı

Ellerde Uyuşma ve Kollarda Ağrı
7 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.167 kez okundu.

Ellerde uyuşma ve kollarda ağrı, akla doğrudan kalp sorunlarını getirmektedir. Ancak bu belirtiler başka hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Uyuşma sorunu özellikle sol kolda ise kalp krizinden şüphelenilir. Ancak tek başına kol ağrısı ve uyuşma değerlendirme için yeterli değildir. Kişinin en kısa zamanda doktora giderek hastalığın belirlenmesi adına tetkiklerini yaptırması tavsiye edilir.

Ellerde Uyuşma ve Kollarda Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Kalp krizi söz konusu olduğunda ellerde ve kollarda uyuşma, özellikle sol kolda ani ortaya çıkan ağrı belirtiler arasında yer almaktadır. Ağrı göğüs kısmına doğru ilerler ve göğüs kafesinde daralma, nefes alıp verememe gibi durumlar ortaya çıkar. Kişinin sakin kalması çok önemlidir. Acil olarak tıbbi müdahale gerekir.
  • Kalp yetmezliği bulunan kişilerin düzenli kullanması gereken ilaçları zamanında almaması ve ilaç dozlarında bir değişiklik olması sonucunda ellerde uyuşma ve kollarda ağrı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra alt ekstremitelerde ödem oluşumu da gözlemlenir.
  • Boyun fıtığı, ilerleyen aşamalarda, tedavi edilmediğinde ellerde ve kollarda uyuşma, ağrı sorununa yol açabilmektedir. Boyun fıtığının şiddetine göre ağrının boyutu da değişiklik gösterebilir. Ağrıya rağmen tedavi süreci ertelendiğinde, ağrı ve uyuşma durumu diğer uzuvlara da yayılarak günlük hayatın idame ettirilememesine yol açabilir.
  • Yüksek tansiyon hastalarında da ellerde uyuşma – kollarda ağrı gibi durumlar aniden ortaya çıkabilir. Özellikle tansiyonu düşmeyen kişilerde ani heyecanlanma, korku ya da ilaç kontrolünde yetersizlik gibi nedenler bahsi geçen semptomları tetikleyici etkiye sahiptir. Ağrı ve uyuşmaya ek olarak şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi de ortaya çıkabilmektedir.
  • Ortaya çıkan patolojik bir deformasyon sonucunda, bir travma veya sinirler üzerine uygulanan bir baskı sonucunda sinir sıkışması ortaya çıkabilir. Sinir sisteminde bir aksaklık meydana geldiğinde ellerde ve kollarda ağrı, uyuşma gibi semptomlar ortaya çıkar. Uyuşma dikkate alınmalı ve mutlaka kişi tedavi edilmelidir. Aksi halde uyuşma daha geniş bir alana yayılacak ve kişinin hareket kabiliyeti kısıtlanacaktır. Sinir sıkışması durumunda kişinin cerrahi bir operasyon geçirmesi gerekebilir.
  • Kollarda ağrı ve ellerde uyuşma türündeki belirtiler, basit nedenlerle de oluşabilmektedir. Söz gelimi kişinin hatalı uyku pozisyonu nedeniyle kolunun üzerine yatması, kısa süreli bir uyuşma ve ağrı oluşturabilir.

Ellerde Uyuşma ve Kollarda Ağrı Tedavisi

Sağlığın korunması ve fiziksel semptomların ortaya çıkmasında temel neden, beslenmedeki aksaklıklardır. Vücuda alınan vitamin ve minerallerin yeterli olması halinde, kalp sorunlarından kaynaklanan ağrı ve uyuşma dışında kalan ağrılar ve uyuşma sorunu da ortadan kalkacaktır. Ağrı ve uyuşma sık aralıklarla tekrarlanıyorsa, başladığında uzun müddet devam ediyorsa kişinin mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir. Kalp sorunları ile ilgili bir durumda acilen müdahale edilmesi hayat kurtarıcı bir etki yaratacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git