Bilgi Yeriniz

Sol Kolda Uyuşma ve Yanma

12.03.2018
7.465
Sol Kolda Uyuşma ve Yanma

Uyuşma genel olarak vücudun her bölümünde meydana gelebilen bir durumdur ve çeşitli nedenlere dayanmaktadır. Ancak sol kolda ortaya çıkan ani ve nedensiz uyuşma, kişinin paniğe kapılmasına neden olur ve bu durumda akla ilk olarak kalp krizi riski gelir. Ancak sol kol uyuşmasının ve sol kolda hissedilen yanmanın ciddi başka nedenleri de olabilir.

Sol Kolda Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

  • Sol kolun uyuşması, genel olarak sinirler ile ilgili sorunlardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Kolun herhangi bir travmatik olaya maruz kalması, bir darbe alması ya da sert bir yere çarpması sonucunda, uyuşma durumu gözlemlenebilir.
  • Dolaşım sistemindeki bir aksaklık yine sol kolda uyuşma ile ortaya çıkabilir. Çünkü uyuşmanın temel nedeni, uyuşma görülen bölgeye kan gitmemesi durumu olarak ifade edilebilir. Bu gibi bir durumda da uyuşma kaçınılmaz hale gelir.
  • Diyabet rahatsızlığına sahip olan kişilerde, sol kol uyuşması ve yanma hissi meydana gelebilmektedir.
  • Kişinin beslenme düzenine sahip olmaması, sağlıksız besinler tüketmesi ve dengeli öğünlerle beslenmemesi durumlarında, vitamin ve demir eksikliği ortaya çıkabilir. B12 vitamininin vücutta eksik olması durumunda, kolda uyuşma sorunu ortaya çıkar.
  • Sigara ve alkol tüketiminin çok fazla olması sonucunda da sol kol uyuşması ve yanması meydana gelebilmektedir. Bunun nedeni bu maddelerin içinde vücuda zararlı içeriklerin yer almasıdır. Özellikle alkolün yoğun ve sık aralıklarla tüketilmesi sonucunda, önce kolda ve daha sonra da genel olarak uzuvlarda hissizlik durumu ortaya çıkabilmektedir.
  • Kollar, genel olarak gün içinde en fazla kullandığımız organlardır. Bu nedenle de darbelere oldukça açık bir konumdadır. Ortaya aniden çıkan bir darbe, kolda kırılmaya neden olabilir. Ve kolda kırılma gerçekleştiğinde, bu durum uyuşma ve yanma hissine de yol açabilir.

Sol Kolda Uyuşma ve Yanma Tedavisi

  • Tedaviye başlanmadan önce, uyuşukluk ve yanmaya neden olan faktörlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Doktorun önerdiği şekilde uygulanacak tedavi yöntemleri sonrasında büyük oranda kolda uyuşma ve yanma durumu ortadan kalkacaktır.
  • Kişinin özellikle sinirlerde hasar oluşumuna neden olan alkol tüketiminden kaçınması önemlidir. Buna ek olarak beslenme sistemi beli bir dengeye oturtulmalı ve aynı zamanda da vitamin takviyesi sağlanmalıdır. Bunun için doktora sorulmak kaydıyla çeşitli vitamin haplarının kullanımı da, bedenin eksiğini kapatacak oranda mümkündür.
  • Darbe ve travmalar nedeniyle oluşan uyuşma hissinde, ağrı ya da şişkinlik de mevcut ise sıcak ya da soğuk kompres yapılması iyi gelecektir.
  • Her şeyden önce, uyuşma ve yanmanın ortaya çıktığı ilk zamanlarda doktora muayene olunması, birçok rahatsızlığı daha baştan engelleyecek ve erken tedavi ile durum düzeltilecektir. Ayrıca ani bir tıbbi müdahale de gerekebilir. Bu yüzden uyuşma ve yanma hissi ihmal edilmemelidir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.