Bilgi Yeriniz

Duvardaki El Lekeleri Nasıl Çıkar?

31.05.2018
2.745
Duvardaki El Lekeleri Nasıl Çıkar?

Ev temizliği yeterince zorlu olabiliyorken, üzerine bir de duvardaki el lekeleri olduğunda özellikle ev hanımları açısından oldukça sinir bozucu olabilmektedir. Fakat duvar lekeleri de sanıldığı kadar zor lekeler değildir. Bu lekeler ile mücadele edecek birkaç yöntem mevcuttur.

Duvardaki El Lekelerini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Karbonat İle Leke Çıkarma

Karbonat için zorlu leke ve kokularda neredeyse hayat kurtarıcımız diyebiliriz. Birçok lekede kullandığımız gibi çıkması oldukça zor olarak bildiğimiz duvardaki el lekelerinde de bize yardımcı olacaktır. Bu lekeleri çıkarmak için yapmanız gerekenler, nemli bir bez ve bir çay kaşığı kadar karbonat döküp yayılmasını sağlayın. Sonrasında lekenin üzerine sürerek ovaladığınızda lekenin büyük oranda çıktığını göreceksiniz.

Bu yöntemi uygularken ilk denemede istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Lekenin durumuna göre birkaç kez denemeniz gerekmektedir.

2-)Bulaşık Sabunu ile Leke Çıkarma

Bu yöntemde mutfakta sıklıkla kullandığınız bulaşık sabununu nemli bir bezin üzerine bir miktar  dökmeniz gerekiyor. Yine karbonat kullanımında yazdığımız gibi lekeyi ovalayarak siliniz. Eğer lekeniz çok derin bir leke değilse, büyük oranda yok edecektir.

3-)Arap Sabunu ile Leke Çıkarma

Yine biraz önce bahsettiğimiz bulaşık sabunu uygulamasının aynısı olan bir yöntemdir. Nemli bir beze döktüğünüz arap sabunu ile lekeyi iyice ovmanız gerekmektedir. Arap sabunu da bulaşık sabunu gibi aynı oranda etki edecektir.

4-)Dilimlenmiş Patates ile Leke Çıkarma

Bu yöntem çok fazla bilinmesede oldukça etkili bir yöntemdir. Burada yapmanız gereken ise 1 adet patatesi ortadan ikiye kesiyorsunuz. Patatesin kesik olan tarafını el izinin olduğu lekeyi kapsayacak şekilde ovalamanız gerekiyor. Sonrasında ise nemli bir mikrofiber bez yardımıyla üzerini tekrar silin ve kurulayın.

Duvarda Meydana Gelen El Lekeleri İçin Yapılabilecek Diğer Alternatifler

  • Yama yapabilirsiniz. Duvarınızın rengi çabuk bulabileceğiniz bir renk ise ve lekeyi tüm uyguladığınız yöntemlere rağmen çıkaramadıysanız, sadece o bölgeyi boyamanız daha doğru olacaktır. Böylece sizi rahatsız eden o lekeden kurtulacağınız gibi duvarınız da daha temiz bir görüntüye sahip olacaktır.
  • Eğer küçük çocuğunuz varsa kalemle duvarları boyaması sorun oluyorsa, yaratıcılığını kaybettirmeden duvarlara büyük resim kağıtları yapıştırmak sizi bu konuda oldukça rahatlatacaktır.
  • Eğer sürekli aynı problem ile karşılaşıyorsanız duvarlarınızı komple tekrar boyamayı düşündüğünüzde saten boya tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Saten boya yapısı itibari ile ıslak mendille bile lekeleri kolayca temizlemenize olanak sağlamaktadır. Özellikle çok misafiri gelen ve çocuklu ailelerin sıkça tercih ettiği bir boya çeşididir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.