Bilgi Yeriniz

Kek Kalıptan Sıcakken mi Çıkarılır?

09.05.2018
11.815
Kek Kalıptan Sıcakken mi Çıkarılır?

Pişirilen ve oldukça lezzetli olan keklerin kalıptan çıkarılması bazen tam bir işkenceye dönüşebilmektedir. Kek kalıbından çıkarılırken kekin sıcaklık derecesi oldukça önemlidir. Kekin kalıba dökülüp pişirilmesinden önce mutlaka kalıbın yağlanması gerektiği de unutulmamalıdır. Yağlama işlemi, sıvı yağ ile değil margarinle yapılmalıdır aksi halde çıkarımda sorun yaşanabilir, kek parçalanabilir.

Kekin kalıbından çıkarılması için mutlaka soğuması gerekmektedir. En azından 15 dakika kadar beklendikten sonra kekin çıkarılması çok daha kolay olacaktır.

Kekin Kalıptan Çıkarılması

Kalıbın içinde kekin soğuması beklendikten sonra, kenar kısımları bir spatula veya bıçakla kesilir ve kek çıkarılmaya hazır hale getirilir. Daha sonra kekin kenarları tamamen kalıptan yine bıçak veya spatula yardımı ile ayrılır. Zaten kalıp daha önceden yağlanmış ise bu işlem zorlayıcı bir işlem olmayacaktır.

  • Kek kalıbının genişliğinden çok daha geniş bir tepsiye iki parmak sıcak su doldurulur ve kalıp bu suya oturtulur. Daha sonra birkaç dakika beklenir. Bekleme süresi dolduktan sonra kalıp ters çevirilerek kekin kalıptan ayrılması sağlanır. Bu işlemde kekin çok sıcak olması halinde parçalanması muhtemeldir. Bu yüzden fırından çıkar çıkmaz uygulanmaması kekin bir süre dinlendirilmesi tavsiye edilir.
  • Kekin buharı emmesi ile kalıptan çıkması çok daha kolay olacaktır. Bunun için su ısıtıcısına ya da küçük bir tencereye bir miktar su konur ve kaynatılır. Kaynatılan su soğumadan bir sürahi içine konur ve kek kalıbı sürahiden çıkan su buharının üzerine tutulur. Bir süre beklenir. Su buharı kekin çok daha kolay bir şekilde kalıptan ayrılmasını sağlayacaktır. Kapalı bir yerde, söz gelimi fırının içinde kek kalıbının su buharına maruz kalması, kekin çıkmasını sağlar.

Kekin Kalıptan Çıkarılmasında Diğer Öneriler

  • Kek kalıbının içinden kekin parçalanmadan çıkarılabilmesi için kalıbın altına nemli bir havlu konulabilir. Bu şekilde bir süre bekletilmesi halinde, kek kalıptan kolayca ayrılacaktır.
  • Dinlendirilse de kalıbından ayrılmayan kekin kalıptan çıkarılabilmesi için kek kalıpta iken streçle sarılıp buzluğa atılabilir. Dondurulduktan sonra parçalanmadan çıkması sağlanabilir ancak bu yöntem acil durumlarda kullanıma uygun değildir. Çünkü kekin buzunun çözülmesi için de belli bir süre geçmesi gerekecektir.
  • Kekin sıcakken, fırından çıkarıldıktan hemen sonra kalıptan çıkarılmaya çalışılması, kekin bölünmesine ve parçalara ayrılmasına yol açacaktır. Kekin mutlaka ılık hale gelmesi beklenmelidir. Kekin kalıptan çıkarılmadan önce mutlaka kenarlarının kalıptan ayrılması gerektiği de unutulmamalıdır. Ancak bazen kek parçalandığında, bu durumda da kek tatlı ve pastaların süslemelerinde ya da toffe(bir şekerleme türüdür) yapımında rahatlıkla kullanılabilir. Lezzetli bir sunum bu şekilde sağlanabilir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.