Bilgi Yeriniz

Türk Kahvesi Makinesi Nasıl Temizlenir?

31.05.2018
1.720
Türk Kahvesi Makinesi Nasıl Temizlenir?

Türk kahvesi kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Eskiden bakır cezveler ile ağır ateşte pişirilen Türk kahvelerinin yerini günümüzde ise kahve makineleri almıştır. Makineler oldukça hayatımızı kolaylaştırmaktadır fakat aynı zamanda ufak tefek zorlukları da vardır. Örnek vermek gerekirse, bozulmaları ve temizlenmeleri. Her yerde çay ve kahve konusunda karşımıza çıkan makineler, bizi zaman konusunda rahatlattığı gibi temizlik konusunda da oldukça korkutmaktadır.

Genel olarak düğmesine basıp kahvemizi hazırlayan bu makineleri temizlemek de oldukça önemlidir. İçinde kalan kalıntılar bakteri oluşumunu hızlandırdığı için sürekli olarak temizlenmeleri gerekmektedir. Bunlar sadece kahve makineler için değil, kullandığımız her makine için geçerlidir. Bu bakteri oluşumu, tükettiğimiz ürüne bulaşması halinde beraberinde birçok riskli durumu da getirmektedir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken önemli bir detaydır.

Türk Kahvesi Makineleri Nasıl Temizlenmelidir?

Burada kahve makinesinin temizliği konusunda aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde izlemeniz önemlidir.

  1. Kahve makinesinin elektrik ile bağlantısını kesmeniz gerekmektedir. Bu işlemi muhakkak yapmanız gerekmektedir. Elektrikle bağlantılı olması, temizleme işlemi sırasında riskli olabileceği gibi problemlere de yol açabilmektedir.
  2. Temizleyici kimyasal kullanmamaya çalışın. Kimyasal temizleyicilerin her ne kadar iyi bir temizleyici olduğunu düşünseniz de aslında ürünlere zarar vermektedirler. Elektronik aletlerinizi temizlerken mümkün olduğunca doğal ürünler kullanmaya özen gösteriniz. Örneğin, sirke bu konuda oldukça tercih edilen bir üründür. Sirke yemeklerde ve salatalarda kullanımının yanında aynı zamanda doğal bir temizleyici özelliği vardır.
  3. Temizlediğiniz makineyi iyice bir durulayın ve kurulayın. Makinelerin içinde su kaldığı zamanda yine süreklilik halinde makineye zarar verebilmektedir. O yüzden temizlediğiniz kahve makinenizi sonrasında kurulamayı unutmayın.

Türk Kahvesi Makinesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kullanmadan önce temiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir.
  • Fişinin takılı olduğundan emin olun.
  • Makinenizin ölçüsü kadar kahve yapmanız gerekmektedir. Ölçü aşımında kahveniz istediğiniz gibi olmayacağı gibi makineye de zarar verebilirsiniz.
  • Kullanımdan sonra muhakkak makinenizi temizleyin. İçinde kuruyan kahveler bir sonraki kahve yapımında tat değişikliğine sebep olabilmektedir.
  • Kahve makinenizin fişini her zaman takılı bırakmamaya özen gösteriniz. Kullandıktan sonra muhakkak prizden çekin. Sürekli takılı kalması durumunda da makine zarar görebilmektedir.
  • Makinenizin arıza vermesi durumunda müdahale etmeye çalışmayın. Fişini çektikten sonra biraz dinlendirin. Hala aynı problemi yaşıyorsanız, teknik servisi ayarak yardım alabilirsiniz.

Türk Kahvesi Makinelerinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Türk Kahvesi makinelerinin özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Düzenli olarak temizlemeniz hem sağlığınız açısından hem de makinenin kullanım ömrü açısından yeterli olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.