Bilgi Yeriniz

Buzdolabındaki Et Kokusu Nasıl Giderilir?

14.06.2018
2.892
Buzdolabındaki Et Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabı, kökü kokuların oluşmasına ve yer etmesine son derece müsaittir. Bozulmuş besinlerden kaynaklanan kokulara ek olarak, ağzı açık bırakılan besinler de buzdolabında koku oluşmasına yol açabilmektedir. Yaygın olarak görülen ve oldukça rahatsız eden kötü kokulardan bir tanesi de bozulmuş ya da açık kalmış etin neden olduğu kokudur. Bu koku kolay kolay gitmez ve buzdolabındaki diğer besinlere de sinebilir. Bu nedenle fark edildiği ilk anda temizlenmesi önerilmektedir.

Et buzdolabına mutlaka kapaklı bir saklama kabında ya da kilitli poşette konmalıdır. Bozulmuş durumdaki et ise daha fazla buzdolabında muhafaza edilmemeli ve derhal dolaptan çıkarılmalıdır. Buna ek olarak buzdolabında yer alan besinler sıklıkla kontrol edilmeli, bozulma belirtisi gösterenler acil olarak dolaptan çıkarılmalıdır.

Buzdolabındaki Et Kokusunu Giderme Yöntemleri Nelerdir?

Buzdolabında oluşan et kokusunun giderilmesi için bazı seçenekler denenebilir. Bunlara aşağıda yer verilmiştir:

  • Kötü kokulara karşı adeta savaş açan karbonatın buzdolabındaki kötü kokular için de kullanıldığı bilinmektedir. Bunun için bir kabın içinde bir miktar su ve karbonat karıştırılmalı, buzdolabının içi bu karışımla iyice silinmelidir. Buna ek olarak karbonat, bir tabak ya da ağzı açık bir kaba konularak buzdolabının raflarından birine yerleştirildiğinde, birkaç saat içinde kötü kokuların ortadan kaybolduğu görülecektir.
  • Buzdolabında oluşan kötü kokuların hapsedilmesini sağlayan Türk kahvesi de et kokusunun giderilmesi için kullanılabilir. İlk olarak kokuya neden olan et, buzdolabından çıkarılmalı ve bu etin bulunduğu bölge iyice silinerek temizlenmelidir. Daha sonra ağzı açık olacak şekilde bir kaba birkaç kaşık Türk kahvesi konur ve buzdolabı rafına yerleştirilir. Kokunun yoğun olarak oluştuğu bölgeye yerleştirilmesi, daha kısa sürede etki etmesini sağlayacaktır.
  • Bu yöntemlere benzer bir şekilde pirinç de kullanılabilir. Pirinç birkaç gün içinde kokunun ortadan kaybolmasını sağlayacaktır.
  • Rahatsız edici et kokusunu gidermede, yulaf da kullanılabilmektedir. Yulaf da açık bir kabın içinde buzdolabına konmalıdır.

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Et kokusu sinmiş olan buzdolabının temizlenmesi özen gerektiren bir işlemdir. Bu işlemin aşamaları şu şekilde olmalıdır:

  • İlk olarak buzdolabının fişi çekilir ve bütün raflar tamamen boşaltılır.
  • Kısa sürede bozulmaya meyilli olan besinler, içinde buz olan bir kapta temizlik süresince bekletilebilir.
  • Bir kabın içine ılık su konur ve içine de bir miktar soda eklenir. Aynı işlem için karbonat da kullanılabilir.
  • Buzdolabında çıkarılabilir bütün parçalar çıkarılır ve bu soda su karışımı ile iyice silinir.
  • Buzdolabının iç cephesi de iyice silinerek temizlenir.

Buzdolabındaki Kötü Kokuların Önlenmesi

Buzdolabında oluşabilecek kötü kokuların en başından engellenmesi için bir kabın içine beyaz sirke konularak dolabın rafına yerleştirilebilir. Buna ek olarak besinlerin kesinlikle buzdolabına ağzı açık şekilde konmaması gerektiği de bilinmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.