Bilgi Yeriniz

Pastadaki Meyvelerin Kararmaması İçin Ne Yapılır?

24.05.2018
2.632
Pastadaki Meyvelerin Kararmaması İçin Ne Yapılır?

Birçok kişinin favorisi olan meyveli pastalar özel günlerde, davetlerde, doğum günlerinde sıkça tercih edilen yaş pasta çeşitlerinden bir tanesidir. Mevsim meyvelerinin kullanılmasıyla hazırlanmış olan bu pastalar, bazı kişiler tarafından çok sevildiği için de satın alınabilmektedir.

Hazır krem şanti ile hazırlanan pastalar çok daha dayanıklı olurken, ev yapımı krema ile yapılan pastalar birkaç gün içinde tüketilmeye uygundur. Buna ek olarak meyveli pastalar için hazır olarak satışa sunulanlarda meyve kararması sorunu yaşanmazken, evde yapılan pastalarda meyvelerin kararması can sıkıcı bir hal alabilmektedir.

Bu durumun ortadan kaldırılması için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler, hem meyvelerin görünümünün daha uzunca bir süre güzel kalmasını hem de lezzet kaybı yaşanmamasını sağlamaktadır. Meyvelerde kararma sorununun engellenebilmesi için kullanılabilecek olan birkaç yöntem aşağıda sunulmuştur.

Pastadaki Meyvelerin Kararmaması İçin Ne Yapılır?

1-)Limon Suyu

Jöle ya da başka herhangi bir koruyucu malzeme kullanılmadan yapılan meyveli pastaların üzerinde yer alan meyvelerde kararma sorununun ortadan kaldırılabilmesi için limon suyundan faydalanılabilir. İlk olarak bir limon yıkanıp enine şekilde ikiye bölünür. Daha sonra limonun bir yarısı ele alınarak dilimlenen meyveler bu limon ile hafifçe ovalanır.

Limon az miktarda ve meyve sayısı çok fazla ise bu durumda birkaç damla limon suyu bir miktar suya sıkılmalı ve meyve parçaları bu suya daldırılıp çıkarılmalıdır. Sonuç aynı şekilde başarılı olacaktır. Meyvelerin ilk olarak limona temas ettirilmesi ya da limonlu suya sokulması ve daha sonra pasta üzerine dizilmesi, meyve dilimlerinde kararma sorununu tamamen ortadan kaldıracaktır.

2-)Jöle

Evde limon bulunmayan durumlarda, jöle yaparak da meyvelerin kararması önlenebilir. Ancak hazır jölelerin içerisinde çok fazla katkı maddesi bulunduğu için jölenin evde yapılması çok daha mantıklı ve lezzetli olacaktır. Bunun için şu malzemeler kullanılmalıdır:

  • 1 su bardağı mısır nişastası,
  • 1 su bardağı kadar su,
  • 1 su bardağı toz şeker.

Bu malzemeler karıştırılarak evde kolayca jelatin elde edilebilir. Elde edilen bu karışımın iyice soğuması beklenmelidir. Soğuduktan sonra bu karışım, meyvelerin dilimler halinde dizildiği pastanın üzerine, tüm meyveleri kaplayacak biçimde dökülmelidir. Sıcak halde dökülmesi durumunda meyvelerin formunda bozulma ve pasta kremasında erime meydana gelebilir.

Bunların haricinde, meyveli pasta ile ilgili bilinmesi gereken bir püf nokta bulunmaktadır. Bu da, meyvelerin pastaya, pasta tüketilmeye başlanmadan hemen önce dilimlenip konmasıdır. Bu sayede hava ile en az seviyede temas eden meyve dilimleri, tüketim sırasında taze kalacak ve kararmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.