Bilgi Yeriniz

Akmış Pil Nasıl Temizlenir?

29.05.2018
3.884
Akmış Pil Nasıl Temizlenir?

Teknoloji ile hayatımızın bir parçası haline gelen piller, uzun süre kullanılmadığı zaman akabilmektedirler. Bu akıntının en büyük sebebi pilin kullanım ömrünün dolmasıdır. Pilin aktığı bölgeye göre farklı müdahale yöntemleri vardır. Örneğin elektronik bir alete akmış ise temizliğine oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

Akmış Pil Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Pilin Çıkarılması

Temizliğe başlamadan önce, akmış olan pilin bulunduğu yerden çıkarılması gerekmektedir. Eğer elektronik bir aletin içinde akmış ise, pili çıkarırken alete zarar vermemeniz için biraz daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

2-)Karbonat

Karbonat hayatımızı oldukça kolaylaştıran, temizlik, kötü koku ve yemeklerde sürekli kullanabileceğimiz bir üründür. Akmış olan pil temizliğinde de rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Soğuk su ile karıştırılmış karbonatla, temiz bir bez yardımı ile akıntı bölgeyi silin. Bu işlemi bir kaç kez tekrarladığınızda akmış olan bölgenin temizlenmesi sağlanacaktır.

3-)Selülozik Tiner

Burada yine pili çıkardıktan sonra kuru bir beze çok az damlattığınız selülozik tiner ile akmış olan bölgeyi temizleyebilirsiniz. Tiner derinize zarar vereceği için bu işlemi yaparken eldiven takmaya özen gösteriniz ve tineri solumamaya dikkat ediniz.

Pillerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  • Öncelikle pil kullandığınız elektronik aletlerinizi ve yeni aldığınız pilleri kullanmadan önce temiz ve kuru bir bez ile silmeniz gerekmektedir.
  • Eğer pil ile kullandığınız bir cihazı çok sık kullanmıyorsanız, cihaza da zarar vermemesi açısından pilleri çıkarmanız gerekmektedir.
  • Pilin zarar görmesine sebep olan bir diğer yanlış ise pilin, + ve – yönlerine doğru yerleştirilmemesidir. Bu kullanacağınız aletin çalışmamasına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda uzun süre bu şekilde kalması pil ömrünü de etkilemektedir.
  • Pillerin saklandığı ortam da ömürleri ve akmamaları için oldukça önemlidir. Pillerinizi aşırı sıcağa maruz bırakmamanız gerekmektedir. Bu doğru çalışmamasına, ömrünün bitmesine ve pilin akmasına sebep olacaktır. Sakladığınız yerin oda sıcaklığında, karanlık ve kuru bir yer olmasına özen gösterin.

Bitmiş Pil Ne Yapılmalıdır?

Bitmiş pillerin insan sağlığına ve doğaya oldukça zararı vardır. Bu yüzden sokağa, çöpe atmak oldukça zararlı olacaktır. Bunun yerine son zamanlarda başlatılan uygulamalar ile sokaklara, işletmelere geri dönüşüm konteynırları yerleştirilmiştir. Eğer çok fazla elektronik cihazlarınız için pil kullanıyorsanız, bitmiş olan pillerinizi biriktirip atık pil konteynırlarına atabilirsiniz. Böylelikle doğaya ve insan sağlığına katkı sağlamış olursunuz.

Belirtmekte fayda var doğaya atılan her bir pil, yaklaşık olarak 300 yılda kaybolmaktadır. Ve 300 yıl bekleyen her bir pil de, içindeki maddelerden dolayı toprağa zarar vermektedir. Toprağın zarar görmesi maalesef insanlara ve diğer canlılara da zarar vermektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.