Bilgi Yeriniz

Cam Sürahi Nasıl Temizlenir?

31.05.2018
3.336
Cam Sürahi Nasıl Temizlenir?

Cam sürahiler, çok uzun yıllardır kullandığımız, evimizde masamızın üzerinde her daim duran, evin vazgeçilmez bir eşyasıdır. Cam olmasından dolayı sağlık açısında da kullanımı oldukça zararsızdır fakat iyi temizlenmediğinde her mutfak eşyasında olduğu gibi, kokular ve bakteri biriktirme açısından problemlere yol açabilmektedir.

Cam Sürahi Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Karbonat İle Temizleme

Karbonat bir çok alanda ihtiyacımızı karşıladığı gibi, sürahilerin temizliğinde ve kullanılmamaya bağlı olarak oluşan koku gidermede de oldukça etkilidir. Karbonatı iki şekilde kullanabilirsiniz.

Birincisi;

Cam sürahinizi ılık su ile doldurun ve içine 1 yemek kaşığını doldurmayacak kadar karbonat atıp büyük bir kaşık yardımıyla karıştırın. Bu karışım yaklaşık yarım saat bekledikten sonra suyu boşaltın ve cam sürahinizi sünger ve bulaşık sabunu yardımıyla temizleyebilirsiniz. Bu şekilde yapılan işlem daha çok uzun süre kullanılmamış sürahilerde biriken kirler ve meydana getirdiği koku için oldukça uygundur.

İkincisi;

Bir bulaşık süngerine çay kaşığı kadar karbonat dökün ve cam sürahinizi silin. Böylece karbonat camın parlamasına da sebep olacaktır.

2-)Sirke

Sirke inatçı kirler için oldukça uygundur fakat sirke kokusu sevmeyen kişiler için kimi zaman zorlayıcı olabilmektedir.

Bu yöntemde ise yine karbonat yöntemindeki gibi sürahinizi ılık su ile doldurup içine yine bir yemek kaşığı kadar sirke koymanız gerekmektedir. Bu karışım 15 dakika kadar sürahinizde bekledikten sonra bulaşık sabunu ile temizliği tamamlayabilir ya da dilerseniz bol su ile sürahinizi durulayabilirsiniz.

3-)Gazete

Bu yöntemde daha çok sürahinin parlaklığı ön plana çıkmaktadır. Yine doldurduğunuz sürahinin içine gazete parçaları atıp bir süre beklettiğinizde, bu durum sürahinizin parlamasına sebep olacaktır.

Cam Sürahi Temizlerken Yapılmaması Gerekenler

  • Cam sürahilerinizi, hatta genel olarak cam ürünlerinizi mümkün olduğunca bulaşık makinesine atmamaya özen göstermelisiniz. Bulaşık makinesi, zaman ve tasarruf konusunda oldukça idealdir fakat aynı zamanda cam ürünleri çizebilmektedir de. Ve çizilen ürünler görüntü itibariyle kirli ve eski bir görünüme sahip olduğu için kısa bir zaman sonra sürahinizi kullanmamanıza sebep olabilmektedir.
  • Sürahinin içindeki suyu içtiğimizden dolayı, hangi temizlik malzemelerini kullandığımız bu açıdan oldukça önemlidir. Cam sürahinizi temizlerken çamaşır suyu kullanımından kaçınınız. Çamaşır suyu ağartıcı özelliğe sahip bir temizleyici olduğu için sağlık açısından oldukça zararlıdır. Eğer daha iyi temizlediğini düşünüp çamaşır suyu kullanıyorsanız da, sürahinizi bol su ile durulamayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.
  • Yine biraz önce de bahsettiğimiz gibi sürekli göz önünde olan bir eşya olduğu için sürahilerinizin çizilmemesi çok önemlidir. O yüzden temizlerken süngerin sert tarafını ve tel kullanmaktan kaçınınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.