Bilgi Yeriniz

Bayat Lokum Nasıl Anlaşılır?

27.06.2018
2.439
Bayat Lokum Nasıl Anlaşılır?

Neredeyse kültürümüzün bir parçası haline gelen tatlımız lokum, bayatladığı zaman ağız tadını bozabilen bir gıdaya dönüşebilmektedir. Ve bu şekilde tüketimi gerçekleştiğinde gıda zehirlenmesine kadar sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu yüzden lokum alırken bilhassa bayat olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Genelde anlaması zor gibi görünse de, lokumun da bayat olup olmadığını anlamanızı sağlayan birkaç yöntem mevcuttur.

Bayat Lokumu Nasıl Anlarız?

 • Lokumu alırken kesinlikle görüntüsüne dikkat etmelisiniz. Taze olan lokumlar canlı bir görünüme sahiptir. Eğer renginde solmalar hatta fıstıklı lokumların fıstıklarında kararmalar meydana gelmiş ise o lokumu tercih etmemelisiniz.
 • Lokumun aslında elastik bir yapısı bulunmaktadır. Bunu da bu şekilde anlayabilirsiniz; parmağınız ile lokuma bastırdığınızda lokum görüntü olarak deforme olmayacaktır ve büyük oranda eski görüntüsüne geri dönmesi gerekmektedir. Eğer lokum direkt olarak kendini bırakmışsa bu da bayatladığının bir göstergesidir.
 • Lokumu yediğinizde ağzınızda acımsı bir tat meydana gelmişse, bu lokumu da tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Lokum Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Her üründe olduğu gibi lokum alırken de öncelikle son kullanma tarihini kontrol etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.
 • Alacağınız lokum çeşidinde öncelikle bir adet tadımlık istemelisiniz. Eğer tadında bir problem görmediyseniz ve lezzetli geldiyse lokumu alabilirsiniz.
 • Açıkta satılan lokumları tercih etmemeye özen göstermelisiniz. Sürekli olarak hava ile temas eden lokumlar maalesef bayatlamaya başlamış olduğundan, evinizde saklama sürenizde kısıtlı olacaktır. Bu yüzden ambalajlı olan ya da iyi bir şekilde korunduğundan emin olduğunuz lokumları tercih etmelisiniz.
 • Lokumun görüntüsü de oldukça önemlidir. Eğer gözünüze lezzetli gelmiyorsa, albenili değilse ve canlı gözükmüyorsa o lokumu almamanız daha doğru olacaktır.
 • Lokum alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise fazla almaktadır. Eğer çok sık lokum tüketmeyen biriyseniz, fazla miktarda lokum almamaya özen göstermelisiniz.

Lokum Nasıl Saklanmalıdır?

 • Aldığınız lokumu eğer tüketmeye başlamayacaksanız açmamaya çalışmalısınız. Böylece durduğu yerde bayatlamasını engellemiş olursunuz.
 • Açılmış paket içindeki lokumlarınızı mümkün olduğunca açık bir şekilde bırakmamaya çalışmalısınız. Çok fazla hava ile temas etmiş olan lokumlar bayatlamaya ve kurtlanmaya başlayacaktır.
 • Lokumlarınızı açılmamış paket halinde saklarken bile sakladığınız yer oldukça önemlidir. Rutubetli, nemli bir alanda saklamamalısınız. Oda sıcaklığında kolaylıkla muhafaza edebileceğiniz lokumu ideal saklama ortamı mutfak dolaplarıdır. Bu şekilde herhangi bir etkileyici etkene maruz kalmayacaktır.
 • Paketi kapalı bile olsa, lokumu kesinlikle güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Direkt olarak güneş ışığı alan lokumlar bayatlamaya başlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.