Bilgi Yeriniz

Kek Fırında Hangi Ayarda Pişer?

16.08.2018
2.619
Kek Fırında Hangi Ayarda Pişer?

Sade, meyveli, kakaolu, mozaik, çaylı gibi kek çeşitleri vardır. İnsanlar aperatif olarak atıştırmak için eve gelen misafirlere ikram etmek için gün yemeklerini tatlandırmak için yaparlar. Özellikle çocuklar için abur cubur yerine geçebilecek olan kek yanında çikolatalı süt ile çocuklar için harika bir yiyecek olacaktır.

Fırında Kek Ayarı

Kek yapımında kullanılan fırınların hepsi aynı ayarda aynı ısıyı yaymazlar. Çok fazla fırın çeşidi vardır. Ortalama bir kek fırının zaman ayarı ve ısısı ayarlandıktan sonra önceden ısıtılmış fırında 180-200 derece arasında pişirilir. Kekin pişirildiği fırında alt ve üst ısı ayarlarının açık ve eşit olunduğundan emin olunmalıdır. Böylece kek orantılı bir şekilde pişer. Kekin içi hamur olarak kalmaz.

Kek Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Fırının her noktasındaki ısının eşit olduğundan emin olunmalıdır. Eğer fırının içerindeki ısı eşit olmaz ise kek orantılı bir şekilde kabarmayabilir.
  • Kek tarifinde kullanılacak olan malzemelerin hepsinin oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir. Malzemeler 1 saat kadar önce buzdolabından çıkarılmalıdır.
  • Kek cam ya da porselen bir kap içerisinde çırpılırsa lezzeti tam yerine oturur. Fakat plastik gibi kapların içerinde çırpılmasında da herhangi bir sakınca yoktur.
  • Kek içine sıvı yağ da margarin de kullanılabilir. Eğer margarin kullanılacaksa, yumuşak rahat çırpmak için yumuşak olmalıdır. Yumuşak değil ise eritilerek malzemelerin arasına eklenmelidir.
  • Kek yapımında ilk adımda şeker ve yumurta çok iyi çırpılmalıdır. Kekin şeker ayarı çok iyi tutturulmalıdır. Eğer şeker ayarı az ise kek çabuk bayatlar, fazla ise normalden daha geç bayatlar. Daha pamuk gibi bir tat isteniyor ise yumurtanın beyazı ve sarısını ayrı ayrı şekerle çırpıp daha sonradan birbirine ilave edilebilir.
  • Çırparken çırpma aleti ya da çırpma teli kullanılmalıdır. Kek iyi çırpılmalıdır ki kek güzelce kabarsın.
  • Kek hamurunun içinde unların topak topak kalmaması için un ve kabartma tozu malzemelerin arasına bir elek yardımı ile elenerek eklenmelidir. Böylece un ve kabartma tozu kek hamurunun içerisinde daha homojen dağılmış olur.
  • Kek fırına atılmadan önce fırın ısıtılmalıdır. Fırında kek yokken fırın 200 derece ile hızlıca ısıtılıp kek hamuru fırının içerisine konulduktan sonra 180 dereceye indirilebilir. Tercihe göre daha yavaş ve sonlara doğru daha güzel pişmesi isteniyor ise fırının ayarı 20 dakika kadar sonra 160 dereceye kadar düşürülebilir. Zaten fırın daha önceden ısınmış olduğu için düşürülen derecelerde çok büyük bir fark olmayacaktır.
  • Kek fırında iken en az 20-25 dakika kadar fırının kapağı açılmamalıdır.
  • Kekin pişip pişmediğini anlamak için keke kürdan batırılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.